Kadhafi nem ad kegyelmet
Az egymilliós kelet-líbiai városban – amely a Moammer Kadhafi elleni felkelés központja – mindenütt detonációk hangja hallatszik. Helyi beszámolók szerint a támadáshullám nem kíméli a repülőteret sem. Az AFP francia hírügynökség úgy tudja, a felkelőknek sikerült két vadászgépet lelőniük Bengázi felett.
Kadhafi egységei stratégai pozíciókat foglaltak el a felkelők kezében lévő Ajdabíja körül, amely utat nyithat a Bengázi ellen indított szárazföldi offenzívának. A nemzetközi Vöröskereszt bejelentette, hogy evakuálja munkatársait a támadás alatt lévő városból. Kadhafi a bengáziakhoz szóló üzenetében azt mondta, hogy egységei este fognak a városba érni, és „nem lesz kegyelem", aki viszont leteszi a fegyvert, az amnesztiát kap.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa csütörtökön szavaz egy Líbia feletti repüléstilalmi zóna létrehozásáról, amely megakadályozná, hogy a légierő a felkelők városait bombázza. William Hague brit külügyminiszter a határozattervezetről azt mondta, egy nemzetközi megszálló haderő bevonulásán kívül a Biztonsági Tanács minden lehetséges intézkedést fontolóra vesz. A líbiai vezető egyik fia, Szaif al-Iszlám tegnap egy interjúban azt mondta, ha egyáltalán felállítják, a repüléstilalmi zóna vajmi kevés haszonnal jár majd, hiszen a líbiai hadsereg 48 órán belül elfoglalja Bengázit. A Biztonsági Tanács öt állandó tagja közül Kína és Oroszország várhatóan tartózkodik a repüléstilalmi zóna ellen fog szavazni. Ahhoz, hogy a határozattervezetet elfogadják, a BT tizenöt tagja közül legalább kilencnek igennel kell szavaznia úgy, a fennmaradó hat tag közül egyik sem vétózik.
A líbiai hadsereg az elfogadásra váró határozat kapcsán azzal fenyegetőzött, hogy a repüléstilalmi zónára adott válaszul bosszúhadjáratot indít a Földközi-tengeren lévő nyugati objektumok ellen. „Minden hajó és repülőgép a líbiai bosszú célpontja lehet, akár katonai, akár polgári közlekedési eszközről legyen szó ” – idézte a dpa német hírügynökség a hadsereg egyik szóvivőjét.