Még a tüntetéseken is karneváli a hangulat Brazíliában
„Szeretem Brazíliát, szeretem a hazámat. És belefáradtam a korrupcióba. (...) Nem számít, melyik politikai párthoz tartozol, elegünk van abból, hogy kizsákmányolnak minket” – mondta az egyik dühös tüntető Sao Paulóban, ahol a becslések szerint több mint ötszázezren vonultak az utcára az elnök és kormánya ellen tüntetve.
Sao Paulóban rengetegen voltak Paolo Whitaker / Reuters |
A fővárosban körülbelül negyvenezren demonstráltak a kongresszus épülete előtt, Rio de Janeiróban pedig, ahol az októberi választásokon Rousseff a szavazatok 55 százalékát gyűjtötte össze, a rendőrségi jelentések szerint huszonötezren vettek részt a kormányellenes megmozduláson.
A CNN beszámolója szerint a hangulat fesztiváli volt, a tüntetők nemzeti színű zászlókat lengettek, sokan pedig sárga színű felsőt öltöttek a brazil válogatott iránti tiszteletből.
Így tüntettek Rio de Janeiróban Sergio Moraes / Reuters |
„Csak a közösségi médián keresztül fejezhetjük ki nemtetszésünket, ezért itt kell lennünk és meg kell mutatnunk, hogy tényleg elegünk van” – idézi a BBC Daniela Mello üzletasszonyt.
A tüntetők haragját a Brazília és egyben egész Latin-Amerika legnagyobb állami vállalatánál, az olajóriás Petrobrasnál évtizedeken át kifizetett kenőpénzek ügye váltotta ki. A cég elnöke, María da Graca Foster, valamint öt másik igazgató idén februárban lemondott. A vizsgálatok szerint a különféle alvállalkozó cégekkel kötött, bizonyíthatóan túlárazott szerződések, illetve kenőpénzek összege meghaladja a 2 milliárd reált (mintegy 900 millió dollárt), amelynek döntő részét politikai pártok, így a Dilma Rousseff elnök vezette Munkáspárt (PT) kapta.
Sao Paulóban és a többi brazil városban is karneváli volt a hangulat Nacho Doce / Reuters |
Korrupciós vádak miatt a Petrobras három korábbi igazgatója és néhány más vállalat vezetője is előzetes letartóztatásban van.
Az októberben újabb négy évre újraválasztott elnök ellen, aki valaha a Petrobras igazgatótanácsának elnöke volt, nem emeltek vádat, és nyomozás sem indult ellene. Kormányának több vezető tisztségviselője, köztük Edison Lobao energiaügyi miniszter azonban belekeveredett a botrányba.