Belebukott a neonáci botrányba a német elhárítás vezetője

Távozik posztjáról a német belső elhárítás, az Alkotmányvédelmi Hivatal vezetője. Heinz Fromm azt követően kérte időelőtti nyugdíjazását, hogy az általa irányított ügynökségről kiderült, számos hibát követettek el a neonáci csoportok utáni nyomozásban.

Az Alkotmányvédelmi Hivatal legutóbb akkor került ismét a média és a rágalmazások kereszttüzébe, mikor kiderült, sorra zúztak be olyan aktákat, amelyek tartalmazták a neonáci csoportokból verbuvált besúgók neveit. Ezek az emberek álltak kapcsolatban az elmúlt években tíz embert – nagyrészt török bevándorlókat - brutálisan meggyilkoló „újbarna halálbrigád”, a zwickaui Nemzetiszocialista Illegalitás (NSU) tagjaival.

Fromm a Németországot megrázó NSU-ügy eddigi legmagasabb rangú „politikai áldozata”. Német kormánypárti politikusok szerint ugyan nem Fromm rendelte el az iratmegsemmisítést, de nyolc hónappal az NSU leleplezése után valakinek vállalnia kellett a felelősséget a titkosszolgálat több mint kínos melléfogásaiért.

A most 63 éves Fromm 2000-től volt a német elhárítás feje, éppen ebben az évben kezdődtek a gyilkosságok. Az NSU léte akkor került napvilágra, mikor három tagja közül kettőt holtan találtak lakásukban, a harmadik tag, Beate Zschaepe pedig felrobbantotta a lakását, majd feladta magát a rendőrségen.

Angela Merkel német kancellár annak idején szégyennek nevezte az esetet, és bocsánatot kért az áldozatok – nyolc török és egy görög üzletember, valamint egy német rendőrnő – családjától. A csoport két bombatámadást is végrehajtott törökök ellen, és több bankot is kiraboltak. A hatóságok, köztük a rendőrség is beismerték, hogy súlyos hibát vétettek a gyilkosságok kivizsgálásakor.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.