Beismerésre szólít a pápa
A világsajtó utoljára a pápaválasztó konklávé alatt szállta meg olyan tömegben a szentszéki sajtótermet, mint szombat délben, XVI. Benedeknek az ír katolikusokhoz intézett pásztori levele bemutatásakor. A pápa az igazságszolgáltatás előtti felelősségrevonásra szólítja fel a pedofil papokat, és Írországba is ellátogat.
A tíz oldalas dokumentum, a végén az ír hívőkhöz intézett pápai imádsággal és rövid összefoglalóval, a Vatikán honlapján olvasható, egyelőre olaszul és angolul. Bár kész a német, spanyol, francia és portugál fordítás is, ezeket nem tartják hivatalosnak. Ahhoz képest, hogy Federico Lombardi szentszéki szóvivő szerint „a hívőkhöz intézett dokumentum stílusa egyszerű, mellőzi a teológiai és kánonjogi részleteket, személyes hangvételű, őszinte, nem keres kifogást, realista, nem másra hárítja a felelősséget, szembenéz a problémákkal”, a tekintélyes olasz vatikanista, Sandro Magister is elismerte, még neki is kell a megértéséhez.
Az ír katolikus egyház „fivéreihez és nővéreihez” intézett levél elején a pápa úgy fogalmaz, az egyetemes egyház pásztoraként nagy aggodalommal fordul hozzájuk. Az, ami Írországban történt mélyen felkavarta őt, osztja a hívők döbbenetet, az érzést, hogy elárulták őket, nem csak a bűntettek elkövetésével, hanem azért is, ahogyan az ír egyház elöljárói a történteket kezelték. „Ez a levél közelségem kifejezését szolgálja, útmutatás a gyógyulásra, megújulásra és a tévedések helyrehozására – szól a levél első és második bekezdése. „Az egyházfő a bűn és a bűncselekmény kifejezést is használja, ezzel hangsúlyozva, hogy erkölcsi bűnöket és büntetőjogi értelemben vett bűncselekményeket követtek el” – magyarázta Lombardi.
A kiskorúakkal szembeni szexuális visszaélés nem Írország és nem az egyház sajátja – folytatódik a levél. Bátorság és határozottság kell a problémával való szembenézéshez, a gyógyulás nem lesz rövid idôn belüli, sok még a teendô. Az ír egyháznak mindenekelőtt el kell ismernie Isten és a világi igazságszolgáltatás előtt a védtelen gyerekekkel szembeni bűnöket.
„Semmi nem törölheti ki azt, amit elszenvedtetek”
De hogyan juthattak ide az egyháztörténelemben példamutató ír katolikusok, és miből meríthetnek erőt a jövőben a hívők? Erre XVI. Benedek levele egyháztörténeti kitérővel válaszol, és az okot az Evangéliumtól az egyházat is eltávolító szekularizációban látja. A II. Vatikáni Zsinatnak az újítást hirdető programját félreértelmezték, téves volt, hogy kánonjogi szabálytalanságok esetében elhárították ezek büntetőjogi következményeit – sorolja a pásztorlevél, hangsúlyozva, hogy a bűnös tettekhez vezetett a papi szolgálatra jelöltek nem megfelelô kiválasztása, elégtelen volt a szemináriumokban kapott emberi és erkölcsi felkészítés. A társadalomhoz hasonlóan az egyház is inkább saját jó nevéért aggódott, mintsem amiatt, hogy elkerülje a botrányokat.
A dokumentum második felében XVI. Benedek a szexuális visszaélések áldozataihoz és családjaikhoz szól; a fiatalokat zaklató papokhoz; a szülôkhöz; az ír gyerekekhez és fiatalokhoz; az ír egyház püspökeihez. Utóbbiakat a nem egyházi hatóságokkal való együttműködésre szólítja fel. A megszólítottak között az áldozatoktól és családoktól azt kéri, ne távolodjanak el az egyháztól, higgyenek a megújulásban, merítsenek erőt a teljesen más példát mutató többi, sokkal több pap példájából. „Tudom, hogy semmi nem törölheti ki azt, amit elszenvedtetek. Elárulták bizalmatokat, megsértették méltóságotokat. Mégis azt kérem, ne veszítsétek el a reményt”.
A visszaéléseket elkövető papoknak a pápa azt mondja, vállalják felelősségüket, ismerjék be bűneiket, álljanak az igazságszolgáltatás elé. XVI. Benedek egy év penitenciát kér az ír egyháztól, nemzeti egyházi missziót hirdet meg az íroszági problémák megoldására. Bejelentése szerint a katolikus egyházfő el is látogat Írországba, ahol az egyházmegyéket és a papi iskolákat is felkeresi – egyelőre azonban nem tudni, mikor.
Újságírói kérdésekre válaszolva a szentszéki szóvivő úgy fogalmazott, nincsenek információi arról, hogy a témában a nagyhatalmú Hittani Kongregáció szintén dokumentumot bocsátana ki. Lombardi atya arról sem tudott, hogy a pápa levelet írna a német hívôknek is. „Ha akarja, XVI. Benedek megtalálja majd a módját annak, hogy hozzájuk is szóljon” – hangoztatta a szóvivő.
Elégedetlen áldozatok
A legtöbb kérdés arra vonatkozott, hogy a pápai levelet milyen konkrét lépések követik. Hogyan tudják a püspökök ellenőrizni, hogy a bűncselekményt elkövetett papok a hatóságoknál valóban jelentkeznek-e, az egyház mikor fogja saját bírósága elé állítani a pedofília bűnébe esett tagjait, lemond-e az ír egyházat vezető Sean Brody bíboros? Az ír televízió újságírója kérdéseiben hangoztatta, nem hiszi, hogy ez a levél elég lesz az ír hívôknek. A levelet jelentősnek, határozottnak és meghatónak nevezô New York Times vatikáni tudósítója azt mondta, a múltban történtek mély sebet ejtettek, a laikus bíróságok után, az egyházi bírák ítélete is szükséges lenne a gyógyuláshoz.
– Segítség – kiáltotta Lombardi atya a kérdések tüzében. – Az ír hívôknek szóló levélben a pápa nem térhetett ki mindenre, nem lehet mindenről egyszerre beszélni. Ez a dokumentum nem büntetôjogi határozat. Olvassák el figyelmesen a levelet. Azt hiszem az egyértelműen kiderül belôle, hogy a bűncselekményt elkövetők nem bújhatnak el Isten és az emberek szeme elől” – zárta sajtótájékoztatóját a szentszéki szóvivő. A pásztorlevelet várhatóan vasárnap felolvassák az írországi templomokban.
Lombardi vélekedésével ellentétben az ír áldozatokat tömörítő szervezeteket nem elégítette ki mindaz, amit XVI. Benedek a pásztorlevélben leírt. – Az első gondolatom az volt, hogy ez a levél mélyen kiábrándító. Messze van attól, hogy válaszoljon mindarra, ami az áldozatokat nyugtalanítja – mondta Maeve Lewis, a One in Four (minden negyedik) csoport igazgatónője. – A levél nem ismeri el a Vatikán és az ír főpapság felelősségét azért, hogy megvédték a vétkeseket – vélte Lewis, aki szerint a pásztorlevélből semmi nem utal arra, hogy a katolikus egyház vezetősége körében létezne valamiféle új látásmód.