Mégis megjelenik Murdoch a brit parlamenti bizottság előtt
Beidézte meghallgatásra a súlyos etikai botrányba keveredett Murdoch-sajtóbirodalom két vezetőjét csütörtökön a brit parlament médiabizottsága. A bizottság idézését Rupert Murdochnak, a News Corporation globális sajtó- és médiacég 80 éves alapítójának és fiának, James Murdochnak, a nagy-britanniai érdekeltség, a News International elnökének közvetlenül kézbesítették. Az alsóházi bizottság már a hét elejére bekérette meghallgatásra Murdochékat, ám mindketten kitértek a megjelenés elől. A médiabizottság ezután döntött úgy, hogy hivatalos idézést küld a cégcsoport két vezetőjének. Rupert és James Murdoch azonban egyaránt amerikai állampolgár, és így elvileg nem kötelesek ezután sem megjelenni a brit parlamenti bizottság előtt, először azt is kölzöték, nem mennek. Ám a közvélemény és a politika nyomása akkora, hogy később mégis úgy dönteöttek, megjelennek a bizottság jövő keddi ülésén. A brit parlament kulturális és média bizottsága nyilvános ülésen hallgatja meg a News International vezetését a lehallgatási botrányról.
Csütörtökön mindeközben a kilencedik személyt vette őrizetbe telefonos kommunikáció lehallgatására való felbujtás gyanújával a Scotland Yard. A hatvanéves Neil Wallis a News of the World felelős szerkesztője volt, és korábban a szakma etikai bizottságában is szolgált.
A kritikusnak tekintett három napot már bőven túllépte a hosszú évek óta legsúlyosabb nagy-britanniai sajtóbotrány. A szappanoperaszerűen gördülő események földrajzi értelemben is burjánzanak. A News International anyavállalata, a News Corp szempontjából veszélyes fejleményként befolyásos amerikai demokrata szenátorok, Barbara Boxer és Jay Rockefeller levelet intéztek Eric Holder főállamügyészhez. Ebben bűnügyi vizsgálatot sürgettek a News Corp tevékenységével kapcsolatban, miután alapos gyanú merült fel, hogy az megszegte az Egyesült Államokban is működő vállalatokra vonatkozó, a megvesztegetést a világ bármely táján tiltó korrupcióellenes törvényt. Az amerikai adminisztrációra komoly nyomás nehezedik a 9/11-es terrorista akciók áldozatainak családjai részéről. Úgy érzik, ahogy a 2005. július 7-i londoni metrórobbantások túlélőinek és az elhunytak családjainak mobiltelefon üzenetrögzítőibe befurakodtak a News of the World által alkalmazott magándetektívek, úgy az ő vonalaikat is feltörhették. Egy jelentés szerint a múlt héten megszüntetett lap egy munkatársa megkörnyékezte a New York-i rendőrség egy tisztjét, felajánlva egy összeget a 2001. szeptember 11-én a World Trade Center-ből rögzített telefonhívásokért. Csütörtökön az ausztrál kormányfő, a walesi születésű Julia Gillard is megszólalt az ügyben, „visszataszítónak” nevezve, hogy a News International „betolakodott emberek életébe, különösen családok gyásza és fájdalma közepette”. Az ausztrál kormány a nagy-britanniai botrány kapcsán gondolkodik a sajtójog felülvizsgálatán.
A westminsteri parlament kulturális és média bizottsága keddi ülésére meghívta a News International vezetését, hogy számoljon be az elsősorban a News of the World-nél, de újabb információk szerint a csoport más lapjainál is folyó telefonfeltörési gyakorlatról. Az állandó bizottságnak elvileg joga van megbüntetni embereket, akik távolmaradásukkal tiszteletlenséget tanúsítanak a parlamenttel szemben. Kötelező jelleggel azonban csak a brit állampolgárságú News International vezérigazgatót, Rebekah Brookst lehetett becitálni, az ausztrál-amerikai Rupert Murdochra és fiára, James-re nézve nem kötelező, de erősen ajánlatos az együttműködés a testülettel. Ennek ellenére csak Brooks jelezte részvételét, az idősebb Murdoch egyáltalán nem kíván ezzel foglalkozni, míg a fiatalabbnak kedden más dolga van. James hajlandó viszont egy más időpontban a képviselők rendelkezésére állni. A brit kormány alkalmazásában álló jogászok megítélése szerint a 80 éves médiamogulnak feltétlenül meg kell jelennie viszont a Sir Brian Leveson bíró által vezette bizottság előtt. A nyilvános vizsgálat lehető leghamarabbi megkezdéséről David Cameron kormányfő szerdán számolt be Westminsterben. A grémium a lehallgatások kapcsán a média tulajdonosainak, munkatársainak és a nyomozóknak a munkájába egyaránt bepillant, egyben ajánlásokat tesz a média felügyeletére vonatkozó, elkerülhetetlennek tűnő változásokra.
Erős szavakat használt csütörtök reggel, a BBC 4 befolyásos Today műsorában elhangzott interjújában Nick Clegg miniszterelnök-helyettes. A lib-dem vezető szerint Rupert és Rebekah Brooks „úgy gyakorolnak hatalmat, hogy közben nem vállalnak felelősséget”. A News International vezetőit „kezüknél-lábuknál fogva, arccal lefelé kellene a kulturális bizottság elé cipelni, ha maguktól erre nem hajlandók” – mondta. A harmadik legnagyobb párt vezetője könnyebben beszél, mint konzervatív és munkáspárti riválisai, miután a nagy hatalmú tulajdonosok soha nem vették komolyan, így nem is udvaroltak a liberálisoknak. Clegg rávilágított arra is, hogy „sokkal mélyebb problémáról” van szó, mint pusztán a News International-ről. „Rendszerhibának” tekinthető, hogy „a sajtó, a rendőrség és a politikusok túl közel, túl bizalmas és egymástól függő kapcsolatba kerültek”.
A News Corp-nak nem pusztán az imázsa szenvedett komoly csapást, amikor röviddel a parlamenti szavazás előtt közleményben adta tudtul, hogy visszavonja a BSkyB fizetős tévécsatorna hálózat 61 százalékának felvásárlására tett ajánlatát. Mintegy hatmilliárd dollárral csökkent piaci értéke és le kell pengetnie a Sky-nak egy 38,5 millió fontos büntetést az üzlet meghiúsulása miatt. Ez a 2011-es év eddigi legnagyobb bukása a fúziók és akvizíciók területén. Ha a „véletlenül” szintén Murdoch-tulajdonban lévő Wall Street Journal-nek hinni lehet, a vállalatban felmerült az a gondolat is, hogy a válságkezelés jegyében valamennyi brit lapjától megválik. Ezt az elképzelést egy News Corp-szóvívő találgatásnak minősítette.