Behívták alázni az első szlovákiai magyart

Gubík Lászlónak a lévai rendőrségen kell leadnia okmányait: ő az első szlovákiai magyar, aki nyilvánosságra hozta, hogy magyar állampolgársággal is rendelkezik - adta hírül kedden internetes oldalán a Szabad Újság közéleti hetilap.

A fiatal politikust, akit november végén a Via Nova ICS elnökének választottak, a szlovák hatóságok ismételten kihívások elé állítják, mert korábban nyilvánvalóvá tette, nem kíván lemondani szlovák állampolgárságáról.

Gubik elmondta, nincs megszabva semmiféle határidő, meddig kell leadni személyi igazolványát. Azt azonban jelezték,  hogy 33 eurós pénzbüntetést szabhatnak ki rá, ha nem tesz eleget ezen kötelességének. A jelenleg egyetemi tanulmányait folytató fiatalember elmondta: a neki küldött levelet először megtárgyalja jogászokkal, majd válaszol a hatóságoknak, s kérni fogja a dolgok tisztázását. „Következetes akarok maradni önmagamhoz, ezért nem fogok eleget tenni a felszólításnak, hogy adjam le szlovák személyi igazolványom. Olyan hivatalos értesítést, hogy nem vagyok már szlovák állampolgár, eddig még nem kaptam. Én magam önszántamból szlovák állampolgárságomról nem akarok lemondani, és nem is mondtam le. Tehát továbbra is szlovák állampolgárnak érzem magam, s úgy vélem, jogom van használni személyi okmányaimat” - mondta el az MTI tudósítójának Gubík László. Mint megjegyezte: úgy tudja, hogy Dolník Erzsébet, aki - ugyanúgy, mint ő - nyíltan vállalta, hogy felvette a magyar állampolgárságot, szintén levelet kapott a rendőrségtől.

Gubík júliusban Soltvadkerten vette fel a magyar állampolgárságot, majd döntésének következményeit vállalva mindezt nyilvánosságra is hozta. Rámutatott: a szlovák alkotmány alaprendelkezéseiben leszögezi, hogy akaratán kívül senki nem fosztható meg állampolgárságától, így véleménye szerint a szlovák állampolgársági törvény legutóbbi módosítása alkotmányellenes.
„Joghallgatóként és törvénytisztelő állampolgárként nem fogok rejtőzködni a hatóságok elől, ugyanis semmi olyat nem tettem, amivel sérteném Szlovákia érdekeit, épp ellenkezőleg, továbbra is szülőföldemen szeretnék élni és boldogulni, ezért nem kívánok megválni szlovák állampolgárságomtól" - írta akkori levelében.

Szlovákiában a hatályos törvények szerint elveszti eredeti állampolgárságát az a szlovák állampolgár, aki egy másik országhoz kapcsolódó tartós életvitel, illetve más szoros kötődés nélkül felveszi annak állampolgárságát.

A közelmúltban két másik felvidéki magyar is hasonló hatósági intézkedésekkel kényszerült szembenézni: november 18-án Boldoghy Olivér révkomáromi színész-vállalkozótól vonta meg állampolgárságát a szlovák belügyminisztérium, miután nyáron felvette a magyar állampolgárságot. Múlt pénteken pedig a 99 éves rimaszombati Tamás Ilonka ügye vált ismertté, aki értesítést kapott a szlovák hatóságoktól, hogy a 2011-ben letett magyar állampolgársági esküje miatt neki is le kell adnia szlovák személyi okmányait.


Egy ezzel párhuzamosan napvilágot látott hír szerint Tamás Ilonka Magyarországra költözik, miután a vonatkozó jogszabályozok alapján szintén megfosztottak kettős állampolgárságától. Az élemedett korú hölgyet – aki tanítónőként nemzedékeket nevelt fel, pedagógiai munkásságáért pedig a Komensky-emlékérmet és a Szlovák Köztársaság aranyplakettjét is megkapta – Magyarországon élő lánya veszi magához. Tamás Ilonkát állítólag nagyon felzaklatták a történtek, és már elhagyta Szlovákiát.

Dátum nélküli felvétel az 1912-ben született Tamás Ilonkáról, aki áprilisban kapta meg ismét a magyar állampolgárságot
Rimaszombat, 2011. december 2. Fehérné Tamás Judit által az MTI Hírcentrum rendelkezésére bocsátott dátum nélküli felvétel az 1912-ben született Tamás Aladárnéról, aki áprilisban kapta meg ismét a magyar állampolgárságot. A nyugdíjas tanítónőt arról értesítették a szlovák hatóságok, hogy 2011. december 5-én le kell adnia szlovák állampolgárságát igazoló okmányait. MTI Fotó

Áprilisban vette fel gyorsított eljárással a magyar állampolgárságot. Szlovák okmányait a héten kellett volna leadnia a rendőrségen, de egészségi állapotára hivatkozva a család halasztást kért, amit meg is kapott. A tanítónő lánya elmondta, amikor benyújtották a visszahonosítási kérelmet, még arról szóltak a hírek, hogy nem veszti el a szlovák állampolgárságát az a kettős állampolgár, akinek az adott országban hozzátartozója él. A szlovák törvényhozás azonban végül egy szigorúbb megfogalmazást hagyott jóvá.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.