Becsületgyilkosság miatt ítéltek el egy egész családot
Áruló szajhák – emlegette saját lányait hónapokkal a haláluk után is Mohamed Shafia. A Kanadában gyilkosság miatt bűnösnek talált és most 25 évnyi börtönre ítélt afgán bevándorló nem állt meg a vak dühnél és a szitkozódásnál, és ahogy a most zárult perben kiderült, előre megfontolt szándékkal, hidegvérrel végzett három tizenéves gyermekével, és első feleségével is. Egy kocsiba zárta és lesüllyesztette őket az Ontario állambeli Kingston város egyik csatornájának a mélyére. Bűntársa a most szintén elítélt második felesége és a fia volt.
A három lánynak az apa által „feslettnek” tartott életvitelük, a családi becsület állítólagos meggyalázása miatt kellett meghalnia. Ez utóbbi Shafia számára mindössze annyit jelentett, hogy a három lány közül a legfiatalabb, 13 éves Geeti „túl kihívóan” öltözködött, a 17 éves Saharnak, illetve 19 éves Zajnabnak pedig barátja is volt. Ha ez nem lenne elég, a kishúg ráadásul kimaradt az iskolából, és nem tisztelte kellően az apját. Előre megfontolt gyilkosságért Kanadában életfogytiglani börtönbüntetés jár. Ha az ítélet jogerőre emelkedik, a három vádlott legkorábban 25 év múlva szabadulhat. Az első feleség, Rona Amir bűne az volt, hogy el akart válni, és a lányok mellett állt ki apjukkal szemben. (Ami a három hónapon át zajló perben különösen sokkolóan hatott a kanadai közvéleményre, az az, hogy a gyermekek anyja a második feleség volt.)
A perben a bizonyítékot a vizsgálat során lehallgatott telefonbeszélgetések jelentették. Ezeken szerepel többször is a három gyermekre használt „áruló szajhák" kifejezés, és nem mellesleg az is, hogy Shafia az „ördögöt” kéri sírjuk meggyalázására. Az ügyészségnek sikerült bizonyítania azt a feltevést is, hogy a lányokat haláluk előtt rettegésben tartotta a családfő; egyikük egy nőknek fenntartott védett házba szökött apja haragja elől, míg a legfiatalabb testvér maga kérte a hatóságokat, hogy nevelőszülőknél helyezzék el.
A vádlottak ártatlannak vallják magukat, és fellebbeznek az ítélet ellen. Ítélethirdetéskor Shafia egy tolmácson keresztül azt hangoztatta, ők „nem bűnözők, nem gyilkosok”, az eljárás pedig igazságtalan. Bár a védelem arra hivatkozott, hogy a négy áldozat balesetben halt meg, a családfőt pedig nem a bizonyítékok, hanem a hangfelvételek alapján ítélte el az esküdtszék, Robert Maranger bíró szerint gyilkosság történt, amelynek az indítéka az apa „torz” becsületfelfogásában keresendő.
Az eredetileg tíztagú Shafia-család 1992-ben hagyta el Afganisztánt. Kanadában 2007-ben telepedtek le, előtte éltek Pakisztánban, Dubajban és Ausztráliában is. A kemény hatósági fellépés ellenére a becsületgyilkosság Törökországtól Jordánián át Indiáig riasztóan gyakori jelenség az iszlám és a hindu közösségekben, ha egy család úgy ítéli meg, hogy egyik nőtagja halálával moshatja le a fejére hozott szégyent. Az ilyesféle „halálos ítélethez” néha elég, ha a fiatal lányokat azon érik, hogy hasonló korú fiúkkal álltak szóba. Az is előfordul, hogy a brutális hagyományt a szülőföldjükről elvándorló családok új hazájukba is magukkal viszik.