Basescu megúszta, Orbán is hatott
Hajszálon múlott, de vasárnap Romániában valószínűleg érvénytelen lett a népszavazás Traian Basescu román elnök sorsáról: a Központi Választási Iroda (BEC) becslése szerint az este tizenegy órás urnazárásig a jogosultak 45,9 százaléka ment el szavazni, ami azt jelenti, hogy a román elnök hivatalban maradhat. A Realitatea hírtelevízió által közzétett felmérések tanúsága szerint a népszavazáson helyi idő szerint este kilencig a jogosultak 86,9 százaléka voksolt az államfő távozására, és csak 13,01 százalékuk volt Basescu maradása mellett. Az elnök menesztéséhez 50 százalék plusz egy szavazatos részvétel kellett volna.
Basescu az urnazáráskor tett nyilatkozatában úgy vélte, nem lesz meg a népszavazás érvényesítéséhez szükséges részvétel, a román állampolgárok nem akartak részt venni abban az államcsínykísérletben, amelyet a kormányzó Szociálliberális Unió (USL) követett el ellene a július eleji felfüggesztéssel. Ezzel szemben az USL azt állítja, összejött a népszavazás érvényességéhez szükséges 9,2 millió voks, így Basescunak végleg távoznia kell. „Aki semmibe veszi kilencmillió ember véleményét, teljesen elszakadt a realitás talajától” – mondta Basescu korábbi nyilatkozatára utalva Victor Ponta miniszterelnök. A CCSB közvéleménykutató korábbi közlése szerint urnazárásig a jogosultak 51 százaléka ment el szavazni.
A referendum az elnököt támogató tábor bojkottja mellett, kölcsönös vádaskodások közepette zajlott. A tisztségéből július 6-án felfüggesztett Traian Basescu kezdettől fogva tudta: egyetlen esélye a tisztségben maradásra az, ha az ötven százalék alatti részvétel miatt a népszavazást érvénytelenné nyilvánítják.
Korábbi ígérete ellenére Basescu maga sem adta le voksát, híveit pedig a szavazás napján is többször a referendum bojkottálására szólította fel. Elvileg a törvény tiltja a szavazás napján a kampányolást, azonban a felfüggesztett elnök több ízben is átverte a sajtót: arra várva, hogy az elnök bejelenti, mikor megy szavazni, a hírtelevíziók élőben közvetítették a kampányközpont elé kilépett Basescu nyilatkozatait. Ezeket az alkalmakat arra használta fel Basescu, hogy ismételten csalással, az eredmények meghamisításával vádolja a szociálliberális kormányt, és arra intse szavazóit, hogy „az egyetlen jó megoldás az otthon ülés”. Monica Macovei európai parlamenti képviselő azt állította, a Demokrata-liberális Pártnak (PDL) videofelvételek vannak a birtokában olyan személyekről, akik egyszerre ötven szavazócédulát dobtak az urnába.
Ponta szerint egyetlen komolyan rendellenesség sem történt a nap folyamán, ami azt bizonyítja, hogy Basescuék vádaskodásai alaptalanok voltak. A kormánykoalíció képviselői ugyanakkor azzal vádolták a demokrata-liberálisokat, hogy megfélemlítéssel próbálják távol tartani az embereket az urnáktól. Mihai Voicu liberális alelnök szerint több megyéből érkeztek jelzések, hogy a PDL polgármesterei a szociális juttatások megvonásával fenyegették meg a szavazni akaró polgárokat.
A magyarok lakta Hargita és Kovászna megyében rendkívül alacsony – 11, 56, illetve 20,60 százalékos – részvételt a hírtelevíziók kommentátorai Orbán Viktor szombati, tusnádfürdői felhívásának számlájára írták. A román miniszterelnök az urnától kijövet felháborodásának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormányfő távolmaradásra biztatta a magyarokat, és „felkérte” Orbánt, hogy ne avatkozzon bele a romániai politikába.
Vasárnap egyébként azok az erdélyiek is megismerhették a magyar kormányfő álláspontját a referendummal kapcsolatban, aki lemaradtak az előző napi bálványosi közvetítésről. Előbb a Hír TV, majd a Duna televízió is újravételben sugározta a miniszterelnök előadását, amelyben arra buzdította a romániai magyarokat, hogy „jó döntést hozzanak, például úgy, hogy nem hoznak döntést”.
A román sajtó helyszíni tudósításai szerint estefelé tömött sorokban álltak a szavazók a romániai üdülőhelyeken, illetve Olaszországban és Spanyolországban is, ahol jelentős számban élnek románok.
Megfigyelők szerint ha Basescu széles tömegek akarata ellenére visszatér az elnöki hivatalba, tartóssá válhat az utóbbi hetekben felgyűlt társadalmi feszültség, és nem kizárt, hogy újabb utcai tüntetések következnek. A fővárosi Egyetem téren – a téli megmozdulások helyszínén – már vasárnap este nyolc óra körül több száz ember gyűlt össze és követelte az elnök távozását, valamint előrehozott választásokat.