Basescu győzött, nyertek a magyarok is
Az alkotmánybíróság szerdán Traian Basescu kérésére megállapította, hogy a miniszterelnök – jelen esetben Victor Ponta – csak akkor képviselheti Romániát az uniós csúcstalálkozón, ha erre az elnöktől külön felhatalmazást kap. Ezzel az alkotmánybírák gyakorlatilag szó szerint magukévá tették Basescu érvelését. Victor Ponta kormányfő elfogadhatatlannak nevezte, hogy „a Basescuhoz hű bírák hozzátettek az alkotmányhoz”. Kijelentette: ő utazik a csütörtökön kezdődő csúcsra, mert a napirenden olyan kérdések szerepelnek, amelyek végrehajtásáért a kormány felel, és mert a parlament így döntött.
Az alkotmánybíróság ugyancsak szerdán az alaptörvénnyel ellentétesnek nyilvánította az új választási törvényt. Az egyfordulós szisztéma kétharmados többséghez juttatta volna a kormányzó Szociálliberális Uniót (USL) az ősszel esedékes választásokon, és csökkentette volna az államfőhöz hű Demokrata-liberális Párt (PDL) mandátumszerzési esélyeit.
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a parlamenti szavazáskor kifejtette, hogy az RMDSZ nem támogatja az arányos képviselet feladását akkor sem, ha a kormánytöbbség a magyar közösség esetében, figyelemre méltó gesztussal, a kedvezményes képviselet bevezetésével, valamelyest korrigálja a rendszer hibáit. Az RMDSZ elnöke elismerte, hogy ez a rendszer stabil kormánytöbbséget eredményez, csakhogy szerinte az nem igazságos, hogy a választók egyharmadának támogatását élvező párt megszerezze a parlamenti helyek kétharmadát, miközben azok, akik a vesztesekre szavaztak, képviselet nélkül maradnak.
A többségi rendszer ugyanis nagy valószínűség szerint kétharmados többséget biztosított volna az USL számára, amely a júniusi helyhatósági választásokat fölényesen megnyerte 50 százalék körüli támogatottsággal. Ezt kifogásolta egyebek között az alkotmánybírósághoz forduló ellenzéki Demokrata Liberális Párt (PDL) is, amely szerint sérül az alkotmány által biztosított reprezentativitás elve, ha bevezetik a többségi rendszert.
Az alkotmánybíróság részletes indoklása még nem ismert, de az USL vezetői már bejelentették, júliusban rendkívüli parlamenti ülésszakot hívnak össze, amelyen ismét módosíthatják a választási törvényt, hogy megfeleljen az alkotmányossági követelményeknek.