Basescu átszabná a román parlamentet

Traian Basescu nagymestere a kedélyek felborzolásának. A mandátuma végéhez közeledő román államelnök hónapok óta halogatja annak világossá tételét, hogy indul-e vagy sem újabb mandátumért a november 22-i elnökválasztáson, most ráadásul olyan témával hozakodott elő, amely akár a választások kimenetelét is jelentős mértékben meghatározhatja.

A román államfő csütörtökön levelet intézett a parlament két házához, amelyben a novemberi elnökválasztások első fordulójával egyidejűleg népszavazást kezdeményez a parlament reformjáról. Szerinte a választóknak két kérdésre kellene válaszolniuk: Egyetértenek-e azzal, hogy kettő helyett csak egy kamarás parlamentje legyen az országnak; Egyetértenek-e azzal, hogy az egykamarás törvényhozásnak legfeljebb 300 tagja legyen.

Az alkotmány és a parlamenti rendszer reformja időről időre ugyan felbukkant a politikusok beszédében, eddig azonban soha senki nem állt elő ennyire konkrét javaslattal. Az elnöki megnyilvánulást követően a romániai pártok vezetői hevesen bírálták Traian Basescu javaslatát.

Mircea Geoana szociáldemokrata pártelnök szerint Basescu indítványa mindössze újabb bizonyítéka az elnök demagógiájának és politikai bűvészkedésének. Crin Antonescu, a liberálisok vezetője úgy vélekedett, hogy Traian Basescu valójában a kommunista korszak Nagy Nemzetgyűlését kívánja visszahozni, azaz teljhatalomra törekszik. Mindketten indulnak az államelnöki tisztségért novemberben, s mindketten úgy látják, az államfőválasztást és az alkotmány esetleges módosítását nem lehet összemosni.

Sergiu Andon, a Konzervatív Párt alelnöke kijelentette: a parlament struktúrájának és összetételének újragondolására szükség lenne, de ennek egybekapcsolása az elnökválasztásokkal egyetlen jelölt választási kampányává tenné a következő időszakot.

Markó Béla RMDSZ-elnök sem ért egyet a parlamenti struktúra karcsúsításával. Szerinte „a jelenlegi, rendívül hibás rendszer” helyett, jól működő kétkamarás parlamenti rendszert kellene létrehozni. A fő kifogása az RMDSZ-nek azonban a népszavazás javasolt időpontjához kapcsolódik.

Csak a Basescuhoz közel álló demokrata-liberálisok támogatják feltételek nélkül az államfő elképzelését. Daniel Buda, a képviselőház jogügyi bizottságának elnöke kifejtette: Basescu csakis a román társadalom érdekét tartja szem előtt, amikor az állami intézmények reformját sürgeti, s egyben spórolni akar a költségvetésnek, amikor az elnökválasztás és a népszavazás összekapcsolását javasolja. Basescu javaslatát azzal magyarázza, hogy a román politikai osztály túldimenzionált, túl sok előjoggal rendelkezik, tagjai kiemelt béreket és nyugdíjakat kapnak, a parlament karcsúsításával tehát jókora megtakarítást lehetne eszközölni, és a korrupció is visszaszorulna. A román képviselőháznak jelenleg 334, a szenátusnak pedig 138 tagja van.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.