Basescu: az alkotmány nem képezheti alku tárgyát

Háromszor is elismételte szombati tusnádfürdői előadásán Traian Basescu, hogy Románia alkotmányának első cikkelye leszögezi: Románia egységes, független nemzetállam. Az államelnök ezt azért tette, mert a beszédét hallgató tusványosi táborlakók első alkalommal kifütyülték és lehurrogták.

A tusványosi diáktábor és szabadegyetemen szombaton a román elnök mellett Tőkés László és Orbán Viktor tart előadást.

Egy résztvevő autonómia feliratú táblával, akit Traian Basescu román államelnök az emelvényre szólított a XX. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktalálkozó Rendszerváltók Európában című rendezvényén
Tusnádfürdő, 2009. július 18. Egy résztvevo autonómia feliratú táblával, akit Traian Basescu román államelnök az emelvényre szólított a XX. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktalálkozó Rendszerváltók Európában című rendezvényén a romániai Tusnádfürdőn. MTI Fotó: Oláh Tibor

Basescu előadásában elmondta: a helyi autonómiát erősíteni kell Romániában, és ez a folyamat nem elég gyors, de csakis olyan körülmények között, hogy Székelyudvarhelynek ugyanannyi autonómiája legyen, mint Tulceának és Caracalnak. Az államfőnek ez a kijelentése is csalódást okozott, és a szónok lehurrogásához és kifütyöléséhez vezetett.

Az elnök azonban tántoríthatatlannak bizonyult. Kifejtette: az autonómiára mindenkinek szüksége van, azt nem lehet csak egyeseknek megadni, mindenkinek nagyobb függetlenségre van szüksége Romániában a központi kormánytól.

Azt az elképzelést azonban álomnak minősítette, hogy az egységes román álla területén útlevelet vezessenek be, mert szerinte a székely autonómiatörekvések ezt feltételezik.

Traian Basescu a gazdasági válság kérdéseire is kitért. Úgy vélt, Románia csak a nagyhatalmak segítségével juthat ki a krízisből, addig pedig kizárólag a válság kezelését, hatásainak csökkentését próbálhatja megvalósítani.

Az elnök hitet tett a román-amerikai stratégiai partnerség további erősítése mellett, majd úgy vélekedett, hogy az EP-válaztások eredménye megmutatta: az európai baloldalnak nem sikerült a válságot saját javára fordítani, a jobboldalnak viszont igen. Úgy véle, a szélsőséges pártok megerősödése olyan kérdés, amely mindenkit el kell hogy gondolkoztasson. „A szélsőségesség semmi jóra nem vezet" - mondta.

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.