Olaszország voksolt: baloldali fölény, patthelyzettel?
A belügyminisztérium által közölt részadatok azt mutatták, a képviselőházban a Pier Luigi Bersani Demokrata Pártja (PD) uralta Bene Comune (Közjó) balközép pártszövetség vezetett a 75 százalékos választói részvétel mellett leadott szavazatok 31 százalékával. Ez így is többséget adna a baloldalnak az alsóházban. A Silvio Berlusconi exminiszterelnök nevével fémjelzett jobbközép Szabadság Népe (PdL) pártszövetsége 27,7 százalékon állt, míg a humoristaként is ismert Beppe Grillo tiltakozó, populista mozgalma, az Öt Csillag (M5S), amelyet „királycsinálónak” is tartottak, 25,6 százalékon. Mario Monti, a leköszönő kormányfő centristáinak a voksok mintegy tíz százalékával kell beérnie a képviselőházban. A Mediaset előrejelzése kisebb százalékos arányú, de szintén baloldali győzelmet valószínűsített.
Mindenesetre megfigyelők és a politikusok zöme is óvatosságra intett a részeredmények nyomán. Annál is inkább, mivel a felsőház, a szenátus adatai különösen bonyolultan alakultak a nap folyamán, a 15 órás urnazárást követően, komoly kérdéseket vetve fel Olaszország jövőbeli kormányozhatóságával kapcsolatban. Az Istituto Piepoli a RAI közszolgálati televízió számára készült előrejelzése szerint a balközépnek Montiékkal együtt is 37, a jobbközépnek pedig (az Északi Ligával és szintén Montiékkal) 18 mandátuma hiányzik a szenátusi többséghez. A szenátus mandátumait másképp, régiónként számítják ki a képviselőházéihoz képest - ezért is a különböző eredmény, nagyon hasonló választói akarat mellett. Regionális bontásban a PdL-nek százalékos hátránya ellenére is több szenátusi mandátuma lehet, mint a PD-nek. A Demokrata Párt felvetette az új választások lehetőségét, Angelino Alfano, a PdL első titkára viszont „nagyszerű sikerről” beszélt. A M5S a felsőházi 25 százalékával akár a legjobb önálló párteredményt érhette el, hiszen a balközép és a jobbközép egyaránt több formációból álló pártszövetségek. Lombardiában és Lazióban, valamint Molisében regionális választásokat is tartottak egyúttal.
A baloldali siker egy lehetséges Bersani-Monti koalíció irányában nyithatná meg az utat. - Nehéz megmondani, hogy milyen kormány alakulhat: több forgatókönyv is elképzelhető. A piacokat mindenesetre a Bersani-Monti koalíció nyugtatná meg a legjobban - mondta lapunknak adott értékelésében Molnár Anna Olaszország-szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója. Úgy vélte, az apolitikus, korrupcióellenes Grillo előretörésével, akinek mozgalma jelzi az olaszok kiábrándultságát a politikából, vége a kétpólusú olasz pártrendszernek. „Kérdés, mit csinál majd Beppe Grillo.”
- Mostantól a tisztesség lesz a politikai módi! - jelentette ki Grillo, az olasz politika „sötét lova”. Egyes előrejelzésekkel szemben ezzel együtt világossá vált, hogy a tiltakozó mozgalom nem söpörte el a nagy politikai pártszövetségeket. Mégis áttörésnek számít, hogy új pártként látványos antréval jutott be a római parlamentbe. Az olasz politikát és a nagy pártokat az elmúlt hónapokban visszaélések és korrupciós ügyek terhelték.
Európa a Monti-féle gazdasági reformpolitika folytatását várta a választásoktól az euróövezet harmadik legnagyobb, ám kétezermilliárd eurós adósságot maga előtt görgető gazdaságában. A hétfői piaci reakciók ellentmondásosak voltak: először, hetek óta példátlanul, 260 bázispont alá csökkentek a kötvényszpredek (az olasz állampapírok hozamtöbblete az irányadó német kötvényekéhez képest) a balközép fölényének hírére, ám 287-re ugrottak, amint nyilvánosságra kerültek a Berlusconinak kedvező szenátusi előrejelzések.