Bajnai: Magyarország számára a NATO-tagság értékmérő

Bajnai Gordon szerint Magyarország számára a NATO-tagság az az értékmérő, amelynek mentén a magyar külpolitika halad.

Számunkra ez azt jelenti, hogy tagjai vagyunk a világ legerősebb védelmi rendszerének, amely garantálja az ország biztonságát egy mostanában meglehetősen intenzíven átalakuló világrendben - fogalmazott a kormányfő, miután egyeztetett Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkárral Budapesten csütörtökön.

Hozzátette: a NATO tagjának lenni lehetőség és felelősség is egyben. Magyarország mindkettőt tudomásul veszi és felemelt fővel szolgálja - hangsúlyozta Bajnai Gordon.

A kormányfő kiemelte: Magyarország nem csak egyszerűen megteszi a NATO keretében azt, ami a feladata, hanem olyan innovatív, új kezdeményezéseket is felkarol, amelyek a szervezet jövőéjről, megújulásáról szólnak. Példaként említette a Stratégiai Légiszállítási Képességet valamint Katona-egészségügyi Kiválósági Központot.

'A NATO nem vonulhat ki Afganisztánból'

Ha a NATO most kivonulna Afganisztánból, annak rövid időn belül a saját utcáinkon éreznénk a következményeit - mondta az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének főtitkára csütörtökön a szövetség budapesti konferenciáján. Anders Fogh Rasmussen elérhető és reális célnak nevezte, hogy a szövetség 2010-től megkezdje a biztonsági feladatok átadását az afgán hatóságoknak, és azután fokozatosan támogatói szerepet kezdjen betölteni az országban. Rasmussen felhívta a figyelmet, hogy ha a NATO a jövőben kevesebb feladatot akar ellátni, akkor el kell fogadni, hogy ennek érdekében most többet kell tennie.

A főtitkár A 60 éves NATO - hagyományos értékek és új fenyegetések című nemzetközi konferencián tartott előadásában kifejtette, a szövetség sikeréhez elengedhetetlen, hogy a tagállamok képesek legyenek reagálni az új kihívásokra, részt venni egy osztatlan és demokratikus Európa létrehozásában, illetve igazodni a biztonság fogalmának átalakulásához.

A NATO-nak ott kell fellépnie a problémák ellen, ahol azok megjelennek, mert a biztonság, a tagállamok területének védelme többé nem az országhatárokon kezdődik - hangsúlyozta Rasmussen. Ennek világos példája az észak-atlanti szervezet afganisztáni missziója, amellyel kapcsolatban a főtitkár méltatta Magyarország szerepvállalását a nemzetközi biztonsági erők (ISAF) kötelékében.
A feladatok áldozatokat követelnek, és a szövetség valóban sok veszteséget szenvedett el - ismerte el a volt dán kormányfő, hozzátéve, néhányan Magyarországon is felteszik a kérdést, hogy nem fizetünk-e túl magas árat Afganisztánban. Ezekre az aggályokra reagálva a főtitkár úgy vélte, a NATO már eddig is nagyon sokat elért: az al-Kaida már nem talál menedéket az országban, nincsenek kiképzőtáborai. Hozzátette: a katonai szövetség nem akar örökre Afganisztánban maradni, csak addig, amíg be nem fejezi küldetését és az afgán hatóságok képessé nem válnak a kormányzásra, a közbiztonság garantálására az ország egész területén. Ebből adódóan a szövetség egyik elsőrendű feladata az afgán rendőrök kiképzése.

Szekeres: olyan stratégiai koncepció kell, amely erősíti a NATO kohézióját

A NATO-nak olyan stratégiai koncepciót kell kidolgoznia, amely erősíti az észak-atlanti katonai szövetségen belüli kohéziót - mondta Szekeres Imre honvédelmi miniszter a Parlamentben rendezett NATO-konferencián. A miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy "a NATO-nak azokon a területeken kell működnie, ahol valóban hatékony tud lenni", vagyis a politikai konzultációkban és a válságkezelésben, együttműködve más szervezetekkel és civil mozgalmakkal.

Szekeres Imre szerint a stratégia megfogalmazásakor arra is választ kell keresni, hogy a NATO hol kíván a kihívásokra választ adni, a határai mentén, vagy a konfliktusok helyszínén. Megítélése szerint a délszláv háborúk és azok nemzetközi segítséggel történt lezárása megmutatta, hogy a konfliktusok esetében jobb a megelőzésre törekedni. A miniszter a 60 éves NATO - hagyományos értékek és új fenyegetések című konferencián elmondott beszédében hangsúlyozta, hogy a katonai szövetségnek "olyan feladatokra kell vállalkoznia, amelyekre erőforrásokkal bír."

Az afganisztáni NATO jelenlét kapcsán kijelentette, hogy ebben a kérdésben Magyarországon "teljes a konszenzus, és a társadalom is egyet ért a szerepvállalással". A helyzetet értékelve elmondta, hogy a NATO kivonulásával kiszámíthatatlan folyamatok indulhatnának el Közép-Ázsiában, és akkor "hosszabb távon sokkal többe kerülne a konfliktus kezelése", mint a katonai jelenlét fenntartásával.

 

 

 

Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkárt fogadta Bajnai Gordon Budapesten, 2009. november 19-én
Rasmussen
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.