Bahrein: a tüntetők az uralkodó család távozását követelik
Bahrein fővárosában, Manámában fiatal tüntetők egy csoportja, akik magukat "Február 14. ifjai"-nak nevezik, hétfőn közleményben követelte a teljes uralkodócsalád távozását. Vagyis tovább fokozták politikai követeléseiket.
"Követeljük al-Kalifa zsarnoki rendszerének a megdöntését. ... A nép eldönti, milyen rendszerben akar élni" - hangzik a közlemény. Nem világos, mi a hétfői tüntetők viszonya a "hivatalos" síita ellenzékhez, a Nemzeti Iszlám Egyetértés Szövetségéhez (Wefaq) amelynek 18 képviselője van a 40 fős parlamentben. A Wefaq csütörtökön, tiltakozásul az erőszak miatt, lemondott mandátumairól.
Hírügynökségi jelentések szerint továbbra is feszült a helyzet az országban, azt követően, hogy a múlt heti összecsapásokban a rendfenntartó erők lelőttek legalább nyolc embert és több százat megsebesítettek.
Garamvölgyi Balázs, Magyarország tiszteletbeli konzuli ügynöke az MTI-nek telefonon elmondta, hogy "nem vár politikai fordulatot a Közel-Kelet legnyitottabb, legliberálisabb államában", szerinte az uralkodó lemondatásának "nincs realitása". A több mint tíz éve Bahreinban élő üzletember elmondta, hogy a mintegy 60 fős magyar közösség a zavargásoktól távol él, így nincsenek kitéve veszélynek, körükben nincs nyoma pániknak, nem tervezik az ország elhagyását. A szolgáltatások működnek, van internet is, szombat óta már a boltok, bevásárló központok is nyitva vannak, üzemelnek a mozik. Újra kinyitottak a bankok és a tőzsde is, ami azért fontos, mert Bahrain a Közel-Kelet pénzügyi központja - tájékoztatta az MTI-t Garamvölgyi.
Időközben a Standard & Poor's leminősítette Bahrain hosszú és rövid távú szuverén hitel besorolását, tekintettel az ingatag politikai helyzetre, amelyről az is árulkodik, hogy a kormány lemondta a március 11-13-ra tervezett Forma 1-es verseny megrendezését.