Az USA kész egy Irán elleni csapásra

A Pentagonnak készen kell állnia az erővel fellépni Irán ellen, ha Barack Obama elnök ilyen döntést hozna – jelentette ki kedden az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke.

 Mike Mullen tengernagy az Egyesült Államok katonai célkitűzéseiről szóló éves beszámolójában nem részletezte, hogy mivel járna a katonai erő alkalmazása Irán ellen, de úgy vélekedett, hogy ennek korlátozott hatása lenne.

Továbbra is úgy hiszem, hogy a politika a legjobb eszköz a térségbeli stabilitás elérésére, és a katonai erőnek korlátozott hatása lenne – mondta Mullen. Hozzátette, hogy amennyiben az elnök mégis a katonai megoldást választja, akkor készen kell állni az erő alkalmazására.

A tengernagy hangsúlyozta, hogy teljes mértékben támogatja a diplomáciai megoldásra összpontosuló törekvéseket, mindemellett kevés esélyét látja annak, hogy a közeljövőben sikerül áttörést elérni ilyen eszközökkel. Megoldás még nincs a láthatáron – tette hozzá.

Ezzel párhuzamosan Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök az ABC amerikai televíziónak adott interjújában kijelentette, Washington koholta azt a vádat, hogy Irán egy atombomba gyártásához szükséges berendezés, neutroniniciátor tesztelésére készülne.  A The Times című brit napilap egy héttel ezelőtt egy titkos iráni dokumentumra hivatkozva azt írta, a dokumentum, amely az egyik legkényesebb iráni katonai nukleáris programra vonatkozik, négyéves tervet ismertet a neutroniniciátor kipróbálására. A neutroniniciátor az atombombának az a része, amely beindítja a robbanást. – Ezek mind olyan történetek, amelyeket az amerikai kormány talál ki, és terjeszt folyamatosan – szögezte le az iráni államfő az interjúban, amelyet még a koppenhágai klímakonferencián vettek fel.

Az iráni külügyminisztérium szóvivője már a cikk megjelenésének másnapján azt mondta, bizonyos országokat bosszant, hogy népünk megvédi nukleáris jogait. Amikor a nyugati országok „nyomást akarnak gyakorolni ránk, kitalálnak ilyen történeteket, de ez tűrhetetlen”.

A fárszi nyelvű műszaki irat leírja a neutronforrás és az uránium-hidrid használatát. A lap által megkérdezett szakértők szerint az atomfegyvergyártást leszámítva semmilyen más polgári vagy katonai felhasználás nem indokolja ezt az eljárást. A napilap hangsúlyozza, hogy ezt a típusú urániumot használták a pakisztáni atombomba alkotóelemeként, ahonnan Irán a mintát vette. A The Times által megkérdezett szakértők úgy vélekedtek, eddig ez volt a legfontosabb arra utaló jel, hogy Irán folytatja atomfegyverprogramját.

Ahmadinezsád
Ahmadinezsad beszél
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.