Az NSA tényleg minden e–mailt elolvas?

AZ NSA minden olyan e–mailt ellenőriz, amely átlépi az Egyesült Államok határait. Ennek pedig az az alapja: nem csak a keresett terroristák levelezését, hanem a róluk szóló kommunikácó elolvasását is engedélyezi az erről szóló törvény. Új szivárogtatás, és most nem Edward Snowdentől.

Mégsem igaz, hogy az amerikai titkosszolgálatok nem figyelik az amerikai állampolgárok elektronikus levelezését, kommunikációját – állítja a The New York Times szerdai  címlapsztorija. A lap titkosszolgálati forrásokból úgy értesült, hogy a digitális adatgyűjtésre szakosodott szolgálat, a Nemzeti Biztonsági Ügynökség (NSA) minden olyan e–mailt ellenőriz, amelyet külföldre küldenek, azaz az egyik fél nem amerikai. Az elektronikus leveleket pedig olyan személyekre utaló nevek, adatok után kutatva vizsgálják számítógépekkel, akiket jogosan lehallgathatnak.

Az NSA bármit megszerezhet, amit csak akar
An illustration picture shows a projection of binary code on a man holding a laptop computer, in an office in Warsaw June 24, 2013. REUTERS/Kacper Pempel (POLAND - Tags: BUSINESS TELECOMS TPX IMAGES OF THE DAY)

Ha tehát valaki egy külföldre írt e–mailjében megemlíti egy megfigyelés alatt álló külföldi személy, mondjuk al-Kaida-tag nevét, vagy esetleg egy olyan telefonszámot ír le a levelében, amelyről a hatóságok tudják, hogy egy terrorista használja, akkor azt az e–mailt elmentik, majd később elemzik. A lapnak név nélkül nyilatkozó tisztségviselő szerint így terrorista csoportok új és tagjait találhatják meg, elkerülhetetlen azonban, hogy ezzel a módszerrel amerikaiak leveleit is ellenőrizze az NSA. Erre a jogi alap az,  hogy a kommunikáló felek egyike nem amerikai, tehát a dolog ezért külföldi kommunikációnak számít. A másik pedig az NSA megfigyeléseit jóváhagyó törvény szövegének egyetlen szavából következik: eszerint nem csak külföldi terroristák kommunikációját figyelhetik meg a hatóságok, hanem a „róluk szóló” kommunikációt is.

A lapnak nyilatkozó szakemberek szerint ez azt jelenti, hogy tömegével gyűjt adatokat az amerikaiak kommunikációjáról, hiszen a külföldre irányuló internetkábeleken átfolyó e–maileket és más információkat el kell „fogni”, annak apró darabjait összeilleszteni, majd ellenőrizni. A NYT forrása szerint ez azonban nem számít adatgyűjtésnek, hiszen azokat az adatokat, e–maileket, amelyekben nem találtak megfigyelt személyekre vonatkozó információkat, azonnal törlik. Szerinte az „egész nem tart tovább néhány másodpercnél.”

A NYT címlapsztorija azért is figyelemre méltó, mert az amerikai lapnak nem az Oroszországban nemrég ideiglenes menekültstátuszt szerzett egykori NSA-alkalmazott, Edward Snowden szivárogtatott, hanem másvalaki az ügynökség jelenlegi munkatársai közül. Nem beszélve arról, hogy az Egyesült Államokban a korábbi ügyeknél is nagyobb vihart kavarhat, hiszen ezúttal amerikai állampolgárok e–mailjeinek a megfigyeléséről van szó.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.