Az iszlamisták a fővárost is megrohamoznák

Az iszlamisták megrohamozzák Mali fővárosát, ha a nemzetközi erők beavatkoznak, mondta a The Guardiannek az egyik al-Kaidával is kapcsolatban álló szélsőséges csoport biztonsági főnöke. A szervezet harcias kijelentéseit Hillary Clinton algériai látogatása váltotta ki, ahol az amerikai külügyminiszter megpróbálta elnyerni Algír támogatását is a katonai akcióhoz.

Oumar Ould Hamaha, a Mozgalom a Nyugat-afrikai Egységért és Dzsihádért (Mujao) nevű szervezet biztonsági főnöke megerősítette, hogy több ezer új harcost sikerült toborozniuk, és figyelmeztetett: a katonai beavatkozás felélénkítheti a nemzetközi dzsihádista mozgalmat.

Külföldi iszlamisták Kidalban. Ami Malinak kincs, az számukra számukra a Sátán műve
Militiaman from the Ansar Dine Islamic group, who said they had come from Niger and Mauritania, ride on a vehicle at Kidal in northeastern Mali, in this June 16, 2012 file photo. Islamists of the Ansar Dine rebel group which in April seized Mali's north along with Tuareg separatists destroyed at least eight Timbuktu mausoleums and several tombs, centuries-old shrines reflecting the local Sufi version of Islam in what is known as the "City of 333 Saints". Picture taken June 16, 2012. To match Analysis MALI-CRISIS/TIMBUKTU REUTERS/Adama Diarra/Files (MALI - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CONFLICT RELIGION)

A tuaregek a márciusi bamakói puccsot kihasználva foglalták el az ország északi részét, eleinte együttműködve az iszlamista csoportokkal. Nem sokkal később az iszlamisták elkergették a tuaregeket, és átvették az irányítást. A Mujao mellett az Iszlám Maghrebi al-Kaida és az Ansar Dine uralja az afrikai ország kétharmadát.

Hamaha a The Guardiannek elmondta, ha egy nemzetközi vagy egy mali katonai erő megtámadja őket, akkor huszonnégy órán belül beveszik Bamakót. A Mujao biztonsági főnöke meg van győződve, hogy a nemzetközi közösség azért halogatja a beavatkozást, mert tudják, ezzel világméretű dzsihádot okoznának. Hamaha azt is közölte, tudják, hogy amerikai drónok cirkálnak a terület fölött, de ők ezektől nem félnek. Állítása szerint a Mujao nem ismeri el a bamakói kormányt, amelynek védelmi minisztere már megpróbált tárgyalásokat kezdeményezni velük. Ők azonban kijelentették, ha Bamakó nem fogadja el az iszlám törvénykezés bevezetését, a saríát, akkor nincs párbeszéd.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter Algériában megpróbált támogatókat szerezni a nemzetközi beavatkozáshoz, ezt követték a Mujao harcias kijelentései. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa a hónap elején elfogadott egy határozatot, amely megnyitja az utat a katonai beavatkozás előtt, amelynek tervét következő hónap végéig kell elkészíteni.

Mali saját katonai erején kívül a nyugat-afrikai szervezet, az Ecowas katonáira számíthat, de szüksége lenne Algéria támogatására is. Algéria azonban alapvetően elutasítja a beavatkozást. Az országnak kétezer kilométernyi közös határa van Malival, amely terület egybe esik a fegyver- és drogcsempészek útvonalaival, ráadásul állítólag a Mali északi részét elfoglaló iszlamisták egy része is Algériából érkezett.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.