Financial Times: Orbán, a pimasz

A pénzügyi napilap szerint az IMF-en bukhat el a devizahitelek végtörlesztése.

Lehet szeretni vagy utálni, de az tagadhatatlan, hogy Orbánba jókora adag pimaszság szorult a Nyugattal szemben – írja a Financial Times egyik blogja. – Tizennyolc hónapja még azt mondta a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF), hogy tűnjön el, kormánya élén nekiállt valamiféle egyedi, fejlődést és jólétet ígérő gazdaságpolitika megvalósításának, csak hogy két hete aztán újra tárgyalásra hívja az IMF küldöttségét, majd pénteken önbizalomtól duzzadó hangon arról beszélt, hogy „amint elérjük céljainkat, akár egy napon belül létrejöhet a megállapodás”... nos, Orbán Viktor aligha olvasta a Financial Times aznapi számát” – indítja bejegyzését Financial Times brit gazdasági napilap egyik blogja.

A szerző, Kester Eddy szerint ha Orbán olvasta volna, ha csak egy árnyalatnyival is, de óvatosabban fogalmaz. Az IMF ugyanis jó előre világossá tette, hogy kivételezés nem lesz, ragaszkodni fog a hagyományos szolgáltatásokhoz: Magyarország készenléti hitelt kaphat, kemény feltételekkel.

Emiatt valószínűleg elhúzódó tárgyalások várnak a magyar kormányra, már csak azért is, mert Budapest makacsul ragaszkodik ahhoz, hogy csak „nem ortodox” gazdaságpolitika vezet ki a gödörből. Orbánnak mindenestre nehéz lesz kommunikálnia, hogy „nem adta el magát” az IMF-nek – idézi a bejegyzés Timothy Asht, a Royal Bank of Scotland (RBS) kutatási részlegének vezetőjét.

A blog szerint az IMF részéről kemény feltételeket indokol a 2012-es magyar költségvetés is, amely számos közgazdász szerint már jóval azelőtt veszélybe került, hogy az év egyáltalán elkezdődött volna. Bár a büdzsé másfél százalékos gazdasági növekedéssel számol, a GDP már a kormány szerint is visszacsúszhat valahova 0,5-1 százalék közé, sőt, Török Zoltán, a Raifeissen Bank elemzője szerint az ország gazdasági teljesítménye jövőre két százalék körüli arányban csökkeni fog.

De a legsötétebb képet az IMF-fel folytatandó tárgyalásokról nem ő, hanem Mellár Tamás volt KSH-elnök festette, aki egy csütörtöki budapesti konferencián úgy vélte, a Valutaalap a hitel fejében az extraadók és a végtörlesztés visszavonására kéri majd a magyar kormányt. Ez utóbbit jósolta egyébként a blognak adott nyilatkozatában Róna Péter is. Az IMF-fel és az EU-val folytatott 2008-as tárgyalásokon tanácsadóként tevékenykedő közgazdász emlékeztetett arra is, hogy az Egyesült Államoknak aggályokkal szemléli a demokratikus intézményrendszer magyarországi erózióját, amiért az IMF akár azt is feltételül szabhatja, hogy újra működni kezdjen az Orbán-kormány által gyakorlatilag felszámolt Költségvetési Tanács.

„Elérni a célokat” az IMF-fel folytatott tárgyalásokon ezért rendkívül nehéz feladatnak is bizonyulhat Orbán számára – jegyzi meg a blog, amely Rónát idézve azzal zárja gondolatmenetét, hogy ha nem is könnyen, de a magyar kormányfő elfogadja majd a Valutaalap feltételeit, amíg úgy érzi, hogy jobb üzlettel tud a közvélemény elé állni Gyurcsánynál. „Orbán valódi gondja csak az, hogy már sem az IMF, sem az EU nem bízik benne.”

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.