Az ENSZ BT elé került az szíriai atomdosszié

A világszervezet bécsi székhelyű szervezete megállapította, hogy nagy valószínűséggel félkész nukleáris létesítmény volt az az építmény, amelyet 2007-ben izraeli harci gépek lebombáztak. A nukleáris programról Szíriának értesítenie kellett volna a NAÜ-t.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) elé utalta Szíria ügyét nukleáris tárgyú együttműködési kötelezettségének megszegése miatt csütörtökön a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ). A világszervezet bécsi székhelyű szervezete megállapította, hogy nagy valószínűséggel félkész nukleáris létesítmény volt az az építmény, amelyet 2007-ben izraeli harci gépek lebombáztak. A nukleáris programról Szíriának értesítenie kellett volna az ügynökséget.

A NAÜ 35 tagú kormányzó tanácsa 17 szavazattal hat ellenében szavazta meg az amerikai kezdeményezésű határozatot. A BT akár szankciókat is elrendelhet Szíria ellen. Ennek valószínűségét azonban csökkenti, hogy a testület két vétójoggal rendelkező tagjának, Oroszországnak és Kínának a képviselői a NAÜ-határozat ellen szavaztak a bécsi ülésen. A NAÜ ellenőreinek csak egy alkalommal, 2008-ban volt alkalmuk vizsgálódni az al-kibari (Deir ez-Zór-i) támadás helyszínén, s a nemzetközi szervezet megállapítása szerint azóta nem működött együtt a helyzet tisztázásában.

Amano Jukija, a NAÜ főigazgatója hétfőn beterjesztett jelentésében légi felvételek és a 2008-ban végzett vizsgálat alapján arra a következtetésre jutott, hogy az építmény nagy valószínűséggel atomreaktor volt, egy olyan típus, amelyet Észak-Koreában is használnak. Szíria ezzel szemben azt állította, hogy fegyvertároló létesítményről volt szó. A NAÜ vizsgálódását megnehezítette, hogy Szíria nagyon hamar elszállított szinte minden maradványt a helyszínről.

Négy európai uniós tagország egy másik ügyben szerdán határozati javaslatot nyújtott be Szíriáról a BT-ben. Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és Portugália a demokráciát követelő tüntetőkkel szembeni brutális szíriai kormányzati fellépést elítélését akarja elérni.

A határozat elfogadásához az szükséges, hogy a 15 tagú BT-ben 9 tagország támogassa, s az öt állandó tag egyike se emeljen vétót ellene. Az állandó tagok közül Oroszország egyértelműen kijelentette, hogy nem támogatja a javaslatot, s előzőleg Kína is aggodalmát hangoztatta a javaslat szövegével kapcsolatban.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.