A First Lady nélkül Ázsiában
Még a metróállomásokon található italautomatákat is lezárták Barack Obama tokiói látogatásának “tiszteletére”. A japán fővárosban közel húszezer rendőr vigyázta, hogy az amerikai elnök ázsiai útjának első állomásán minden zökkenőmentesen menjen.
A nézeteltérésekről kevés szó esett Obama és Hatojama Jukio japán kormányfő pénteki, másfél órás megbeszélésén. Abban azonban mindketten egyetértettek, hogy a huszonegyedik században új alapokra kell helyezni a japán–amerikai szövetséget, amely jövőre ünnepli – megújított – fennállásának ötvenedik évfordulóját.
Nem sok konkrétum hangzott el a Japánban található amerikai bázisokról, amelyek átcsoportosítása, illetve reformja kapcsán Tokiónak és Washingtonnak nem teljesen egyezik a véleménye. Annál több egyetértés volt a felek között a klímaváltozás elleni harcról, és a két vezető Tokióban közös nyilatkozatban jelentette be, hogy 2050-re nyolcvan százalékkal csökkenteni kívánják a károsgáz-kibocsátást.
Hatojama és Obama ugyancsak együtt szóltak az atomfegyverek nélküli világról, ezzel kapcsolatban pedig figyelmeztették Iránt és Észak-Koreát, hogy a két ország atomprogramja veszélyezteti a nemzetközi stabilitást és békét. Ám hozzátették, hogy tárgyalásos úton keresik a megoldási lehetőségeket, egyúttal pedig felszólították Észak-Koreát, hogy térjen vissza a hatoldalú megbeszélésekhez. Szó esett még Afganisztánról, mivel Japán a napokban ötmilliárd dollárt különített el az ország újjáépítésére, Barack Obama pedig a tokiói sajtótájékoztatón megjegyezte, hogy hamarosan körvonalazni fogja az USA új stratégiáját Afganisztánban.
Kis csalódást keltett Japánban, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy a First Lady, Michelle Obama és a lányaik nem utaztak az elnökkel. Barack Obama így a felesége nélkül vesz részt szombaton a híres tokiói Suntory Hall koncertteremben tartott rendezvényen, ahol Ázsia-politikájáról tart fontos beszédet.
A japán császárral való találkozó után az elnök azonnal repül tovább Szingapúrba, ahol az Ázsiai–Csendes Óceáni Együttműködési Fórum (APEC) és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) csúcstalálkozóin vesz részt. Onnan Obama Sanghajba és Pekingbe látogat, majd Szöulban zárja eddigi leghosszabb, nyolcnapos külföldi útját.
Észak-Korea megteremtheti biztonságát és jólétét, ha megtartja ígéretét, és felhagy atomprogramjával – jelentette ki Barack Obama amerikai elnök a Yonhap dél-koreai hírügynökségnek adott interjújában. Obama elmondta: az Egyesült Államok kész kétoldalú megbeszéléseket is folytatni Észak-Koreával a hatoldalú tárgyalások keretében, de csak ha ez a tárgyalások gyors újrafelvételéhez vezet. (MTI)