Az igazságügyi minisztérium lehallgatta az AP újságíróit

Az Associated Press (AP) amerikai hírügynökség elnök-vezérigazgatója hétfőn levélben tiltakozott Eric Holder amerikai igazságügyi miniszternél amiatt, hogy az irányítása alatt álló tárca két hónapon át lehallgatta munkatársainak telefonbeszélgetéseit.

A lehallgatásokról szóló bírósági végzéseket pénteken mutatták be a hírügynökség vezetésének. A kormányzati tisztségviselők szerint a megfigyeléssel azt akarták kideríteni, hogyan szivároghattak ki 2012 májusában azok az értesülések, amelyek egy, az Egyesült Államokba tartó repülőgép ellen tervezett, de meghiúsult merényletkísérletről szóltak.

Gary Pruitt, az AP elnök-vezérigazgatója levelében „tömegesnek” és „példátlannak” nevezte a megfigyelést, amely az AP több irodájának és munkatársainak magántelefonjaira, összesen 20 vonalra terjedt ki New Yorkban, Washingtonban és Connecticut állambeli Hartfordban. A szövetségi nyomozók lehallgattak egy szerkesztőt és öt riportert is, akik részt vettek a repülőgép elleni merényletről szóló tudósítások elkészítésében.

Pruitt rámutatott, hogy a lehallgatás leleplezhette a hírügynökség bizalmas forrásait, és feltérképezhette az AP információgyűjtési gyakorlatát, „amelynek ismeretéhez a kormánynak semmilyen joga sincsen”.

Pruitt megírta Holdernek, hogy az igazságügyi minisztérium ezzel az akcióval gyakorlatilag "beavatkozott az AP-nek a hírek gyűjtéséhez és azok közreadásához való alkotmányos jogába". A hírügynökség azt követelte a tárcától, hogy szolgáltassa ki neki a telefonbeszélgetésekről készült felvételeket és semmisítse meg a másolatokat.

Az igazságügyi minisztérium - anélkül, hogy megnevezte volna a lehallgatás tárgyát - azt válaszolta, hogy a szövetségi nyomozók csak akkor figyelik meg médiavállalkozások telefonhívásait, ha már „minden ésszerű erőfeszítés megtörtént az adatokat alternatív úton történő megszerzésére”.

A minisztériumi közlemény szerint a hivatal ilyen esetekben előre szokta értesíti az érintett médiaszervezeteket „kivéve, ha ez jelentős veszélyt jelentene vizsgálat teljessége szempontjából”.

„Mivel nagyra becsüljük a sajtószabadságot, mindig óvatosan és megfontoltan járunk el, hogy megtaláljuk a megfelelő egyensúlyt a szabad információáramlásában foglalt közérdek és a büntetőtörvények tisztességes és hatékony alkalmazása között” - közölte a tárca.

Szövetségi nyomozók az elmúlt években több vizsgálatot is indítottak annak megállapítására, hogy titkos információk hogyan szivárognak ki a médiához. Holder igazságügyi miniszter 2012 júniusában két szövetségi ügyészt bízott meg azzal a feladattal, hogy állapítsák meg, hogyan kerülhettek be a médiába az Irán ellen folyatott elektronikus hadviselésről és a külföldön végrehajtott dróncsapásokról szóló információk, valamint az arra vonatkozó államtitkok, hogy Barack Obama elnök személyesen hagyja jóvá a Pakisztánban és Jemenben megsemmisítendő radikálisok listáját.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.