Az első áttelepített migránsok már megérkeztek Horvátországba
A menekültek megérkezésénél Vlaho Orepic ügyvezető belügyminiszter is ott volt. A csoportot muszlim szokás szerint "Salam aleikummal" köszöntötte a tárcavezető.
Orepic a sajtónak úgy nyilatkozott: Horvátország három éve vált az Európai Unió teljes jogú tagjává, ma pedig alkalma van segíteni másokon. Nem csak humanitárius cselekedetről van szó, hanem az EU-tagsággal vállalt kötelezettségről is - hangsúlyozta.
"Horvátország megmutatta, hogy komoly ország, és betartja ígéreteit" - szögezte le a tárcavezető.
Az egtyik migráns, a 27 éves Abdul Rahmani újságíróknak azt mondta: örül, hogy Horvátországban jött, és nem számított ilyen szeretetteljes fogadtatásra. "Remélem, hogy sofőrként el tudok majd helyezkedni, és nyugdíjas koromig itt élhetek" - tette hozzá.
Az országba július 8-án újabb menekültek érkeznek Olaszországból, Görögországból és Törökországból. Sajtóértesülések szerint ugyanakkor nincs nagy érdeklődés a menekültek körében a Horvátországba történő letelepedés iránt.
Az Európai Unió tavaly először 40 ezer menekült önkéntes befogadásáról, majd 120 ezer további menekült tagállamok közötti kötelező elosztásáról hozott döntést. Az EU és Törökország között idén májusban létrejött újabb megállapodás értelmében a tagországok - egy egyelőre 72 ezer fős kontingens erejéig - Törökországtól átvesznek ugyanannyi szíriai menekültet, mint amennyit a görög szigetekről visszaszállítanak oda.
Horvátország a fenti programok alapján csaknem 1600 menekült befogadását vállalta két éven belül: 1064-et a kötelező áttelepítési kvóta és 500-at az EU-Törökország megállapodás alapján.
Az elmúlt egy évben több mint egymillió illegális bevándorló érkezett Nyugat-Európába az ellenőrizetlen migránsáradattal. Márciusban azonban a nyugat-balkáni útvonalon található országok fokozatosan lezárták határaikat a migránsok előtt. Macedónia, Szerbia, Horvátország és Szlovénia is csak azokat engedi be, akik a jogszabályoknak megfelelően útlevéllel és vízummal rendelkeznek, vagy ott akarnak menedéket kérni. Horvátországban tavaly szeptember óta közel 700 ezer illegális bevándorlót vettek nyilvántartásba, akiknek csak egy töredéke, kevesebb mint 200 ember kért menedékjogot Zágrábtól.