Ausztrália: nem jött be a maláj trükk

Nem toloncolhatja Ausztrália a hozzá érkező menekülteket Malajziába. Az ország legfelsőbb bírósága szerint törvénytelen az Ausztrália és Malajzia között született megállapodás, amelynek ki nem mondott célja, hogy a hírhedt maláj táborokkal elijessze a kontinensországba igyekvő menekülteket.

Súlyos csapást mért a legfelsőbb bíróság az ausztrál kormányra: szó sem lehet arról, hogy "kiszervezze" a menekültügyet és egy malajziai gyűjtőtáborba deportálja a menedékkérőket.

Az ausztrál kormány még júliusban állapodott meg Malajziával arról, hogy 800 menedékkérőt egy ottani táborban helyeznének el, amíg „ügyüket vizsgálják”. Cserében Ausztrália befogadna 4000 maláj menedékkérőt (akiknek ügye már lezáródott).
 
Ám két kérelmező bírósághoz fordult, mert tartott a maláj állapotoktól. Joggal. Az ország – Ausztráliával ellentében – nem tagja az ENSZ menekültügyi konvenciójának, és hírhedt az ottani táborokban dúló erőszakról, embertelen körülményekről. Ezt közvetve az ausztrál kormány is elismeri, hiszen az intézkedés célja az lenne: vegye el az emberek kedvét attól, hogy Ausztráliában kérjenek menedékjogot. Korábban arról is szó volt, hogy a szülők nélkül érkező gyerekeket toloncolják Malajziába: nehogy abban reménykedjenek, hogy korukra való tekintettel könnyebben megkapják a menekültstátuszt, és így később egész családjuk is utánuk jöhet.

Az ausztrál bíróság helyt adott a panasznak és elutasította a canberrai kormány terveit. Mint a Reuters rámutat, a bevándorlás illetve a menkültügy komoly feszültséget okoz Ausztráliában. A 23 milliós ország a csendes-óceáni országok jobb életre vágyó népességének kedvelt célpontja. Mint emlékezetes, 2001-ben a az akkori kormányfő, John Howard még a haditzengerészetet is bevetette, hogy így tartsa távol a felségvizektől azt a hajót, amely az Indiai-óceánból kihalászott menekülteket hozta. Howard három hónap múlva megnyerte a választásokat – holott korábban szinte biztosnak tűnt, hogy mennie kell.

A mostani kormánynak – bár kisebbségben kormányoz – 2013-ig nincs miért aggódnia. Ám kiszivárgott, hogy Canberra máris megkezdte a tárgyalásokat Pápua-Új Guineával egy korábban bezárt menekülttábor újranyitásáról. Az Amnesty International mindenestre üdvözölte a bíróság döntését és arra figyelmeztette a kormányt: a menekültügyet nem szabad "kiszervezni", ez Canberra felelőssége és neki is kell megoldania.

Illegális bevándorlókat kapcsol le az ausztrál haditengerészet. Két kérelmező bírósághoz fordult
An Australian Navy boat (front L) comes alongside a boat carrying 50 asylum seekers after it arrived at Flying Fish Cove on Christmas Island, about 2600 km (1615 miles) northwest of Perth in this August 7, 2011 file photo. Australia's highest court on Wednesday scuttled government plans for a refugee swap with Malaysia in a major policy setback for embattled Prime Minister Julia Gillard. Picture taken August 7, 2011. REUTERS/Renee Schipp/Files (AUSTRALIA - Tags: SOCIETY IMMIGRATION POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.