Áttörést várnak, megint

Tizenöt hónap szünet után Isztambulban újra asztalhoz ülnek Irán és a nagyhatalmak képviselői, hátha sikerül kimozdítani a holtpontról a vitatott célú atomprogramról folytatott tárgyalásokat.

Nagy reményekkel vette kezdetét Isztambulban szombaton az a csúcstalálkozó, amelynek középpontjában Irán atomprogramja áll – tizenöt hónappal azután, hogy a legutóbbi tárgyalási forduló megszakadt a nagyhatalmak és Teherán között. A török nagyvárosban az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország (P5+1) képviselői ha nem is megoldást, legalább a feszültségek csökkentését várják a találkozótól: ahogy Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes fogalmazott, „konstruktív” egyeztetésekre van szülkség, amelyeken nem kell „eltúlozni” a nagyhatalmak és Irán között feszülő nézetkülönbségeket.

Pedig ezekből van bőven. Bár Teherán azt állítja, hogy az atomprogram mindössze polgári célokat – áramfejlesztést – szolgál, nyugati gyanú szerint ez csak álca, és a perzsa ország voltaképpen atomfegyver kifejlesztésére törekszik. E fenyegetés miatt Izrael már kilátásba is helyezte, hogy megelőző csapást hajt végre az iráni atomlétesítmények ellen, a háborús retorika pedig egészen addig fajult, hogy maga Barack Obama próbálta meg lehűteni a kedélyeket. Túl sok a felelőtlen beszéd a háborúról, amivel szemben esélyt kell adni a diplomáciának – hangoztatta az amerikai elnök, amikor Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő nemrég Washingtonban járt. Obama az isztambuli csúcs kapcsán úgy fogalmazott, ez az „utolsó esély” a diplomáciai megoldásra, vagyis hogy Irán bepillantást engedjen a nyugati megfigyelőknek abba, amit polgári célú atomprogram címén többek között Fordóban, Natanzban, Kúmban és Busehrben folytat. Iránnak tettekkel kell bizonyítania, hogy felhagy a nukleáris ambícióival – nyilatkozta erről Hillary Clinton amerikai külügyminiszter.

Bár a szombat délelőtt tartott két és fél órás tárgyalási forduló légkörét Michael Mann, Catherine Ashton uniós külügyi főképviselő szóvivője „konstruktívnak és pozitívnak” nyilvánította, Teherán aligha lesz hajlandó önként járomba hajtani a fejét. Az AFP hírügynökségnek egy, az iráni tárgyalóküldöttséghez közel álló forrás azt mondta, a nyugati álláspont „lehangoló és csalódást keltő”, Mahmúd Ahmadinezsád pedig a csúcs előtti napon azt hangoztatta, Teherán szilárdan kiáll az atomprogram mellett, és egy jottányit sem enged „vitathatatlan” jogaiból. A P5+1 azt reméli, hogy Isztambulban meg lehet győzni Iránt arról, hogyi intsen megálljt az urándúsításnak, azaz ne dúsítson tovább a kutatóreaktorok működtetéséhez szükséges 20 százaléknál, illetve a már kezelt uránmennyiség dúsítottságát csökkentse vissza 3,5 százalékra – ez utóbbi az áramfejlesztéshez elég. Háttérinformációk szerint az Egyesült Államok még áldását is adná egy polgári célú iráni atomprogramra, ha Teherán bezárja a meglehetősen gyanús fordói atomlétesítményt.

Az iráni atomdosszié miatt nyílt diplomáciai konfliktus robbant ki a két hagyományos szövetséges, Izrael és az Egyesült Államok között. Noha Tel-Aviv azt követeli, hogy Teherán mindennemű nukleáris tevékenységgel hagyjon fel, mert ellenkező esetben odacsap, Washingtonnak az iraki és az afganisztáni háború után nincs ínyére egy fegyveres konfliktus a Közel-Kelet egyik nagyhatalmával. Arról nem is beszélve, hogy a Pentagon nemrég jelentős haderőcsökkentési tervekről számolt be, az izraeli támadás pedig a demokrata Obamával szemben inkább a várható republikánus jelöltnek, Mitt Romney-nak kedvezne a novemberi elnökválasztáson.

A P5+1 és Teherán között legutóbb 2011 januárjában futottak zátonyra az atomprogramról folytatott tárgyalások. Bár a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőrei idén kétszer is jártak Iránban, a kezdeti biztató jelzések ellenére üres kézzel kellett távozniuk – nem mehettek be azokba a nukleáris létesítményekbe, amelyekbe szerettek volna.

Catherine Ashton, az EU vezető diplomatája és Saeed Jalili, Irán főtárgyalója az országa atomprogramjáról folytatott isztambuli megbeszélések előtt pózolnak a kameráknak
European Union foreign policy chief Catherine Ashton (L) and Iran's chief negotiator Saeed Jalili pose for media before their meeting in Istanbul April 14, 2012. World powers and Iran launched a new round of negotiations in Istanbul on Saturday, aiming to resolve a long-standing dispute over Tehran's nuclear programme that threatens to spark a new war in the Middle East. REUTERS/Tolga Adanali/Pool (TURKEY - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.