Atombombával az olaj ellen

Amíg a British Petroleum egyre kétsegbeesettebben igyekszik elhárítani a Mexikói-öbölben elsüllyedt fúrótorony, a Deepwater Horizon katasztrófáját, Oroszországban a Komszomolszkaja Pravda egy frappáns ötlettel állt elő.

Miért ne lehetne inkább atombombával véget vetni a katasztrófának? – vetette fel az orosz napilap, miután kiderült, a British Petroleum (BP) egy négy emelet magas, hetven tonnás olajfelfogó kamrát készül a tengerfenékre bocsátani, hogy megfékezze a három forrásból lövellő olajgejzír közül az egyiket a Mexikói-öbölben.

Bár első hallásra meglepően hangzik, a Komszomolszkaja Pravda felvetésében voltaképpen csak a helyszín új. Moszkva a szovjet időkben többször is föld alatt felrobbantott atombombával hárította el a természeti katasztrófával fenyegető olajszivárgást, a detonáció nyomán elmozduló kőzetrétegre bízva, hogy elzárja a feltörő olaj útját a külvilág elől. 1966-ban Üzbegisztánban egy ilyen atombomba másfélszer akkora erővel robbant, mint Hirosimáé. Az egykori Szovjetunió mérnökeinek máskor is futotta a a környezeti aggályokat nagyvonalúan mellőző gombnyomásra. Becslések szerint összesen mintegy 150-200 alkalommal robbantottak atombombát a föld alatt, például ha egy alagútra vagy egy egyszerű földalatti raktárra volt szükségük.

Az olajfelfogó kamra mellett a British Petroleum speciális szeleprendszerrel állítaná meg az olajat – ha a felkorbácsolt, viharosan hullámzó tenger éppen hagyná. Tony Hayward, a brit óriáscég vezetője szerint a másik lehetőség, hogy új kutat fúrnak. A brit vállalat ezen kívül továbbra is próbálkozik azzal, hogy mélytengeri robotjárművekkel megjavítsa azt a vészszelepet, amelynek az olajplatform április 20-i felrobbanása azonnal el kellett volna zárnia a kutat, de nem működött. Szerdán végül sikerült ugyan lezárni az egyik szivárgást, de a tengerbe ömlő olaj mennyisége – napi 795 ezer liter – nem változott.

– Senki nem érti, miért nem működött; 160 olajcég képviselőit hívtuk össze Houstonban a feladat megoldásáért – mondta a cégvezető,  akinek a jogászaira kemény munka vár az elkövetkező hónapokban. Miután Barack Obama amerikai elnök egyértelműen a British Petroleumot tette felelőssé a katasztrófáért, a vállalat jelezte, minden jogos kártérítési igényt megtérít, amellett, hogy naponta kilencmillió dollárt fordít a becslések szerint akár három hónapig is húzódó elhárítási és mentési munkálatokra.

Ettől függetlenül gőzerővel folyik a bűnbakkeresés szerte az Egyesült Államokban, mi válthatta ki a katasztrófát. Az még csak hagyján, hogy Rush Limbaugh republikánus médiaszemélyiség azonnal az „idióta környezetvédők” fejét követelte az incidensért, amelyért a PETA radikális állatvédő szervezet már a korlátlan energiaétvágyú húsipart okolta.

Összeesküvéselméletekkel játszadozó honlapok szerint egy észak-koreai torpedó idézte elő a katasztrófát, csak azért, hogy Obamának „megoldhatatlan dilemmával” kelljen szembesülnie az ENSZ e héten kezdődött nukleáris csúcsa előtt. (A nukleáris biztonságnak szentelt áprilisi washingtoni csúcs utódját egyébként Szöulban tartják 2012-ben.) Jelentőségében azonban a mégoly előkelő bűnbakok egyike sem közelítheti meg Rick Perry gyanúsítottjáét: a texasi kormányzó azzal utasította el az olajkutakra vonatkozó szabályok szigorítását, hogy Isten akaratával úgyis hiábavaló szembeszállni. A Deepwater Horizon 11 olajmunkást rántott magával a hullámsírba.

Olajáztatta algák Gulfport tengerpartján
Workers gather oil-soaked algae on the beach in Gulfport, Mississippi May 4, 2010. Energy giant BP Plc, under heavy pressure in Washington, struggled to plug a gushing undersea leak that threatened to wreak havoc on Gulf Coast fishing and tourism and reshape the U.S. political debate on offshore drilling. REUTERS/Ben Gruber (UNITED STATES - Tags: ENERGY ENVIRONMENT DISASTER IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.