Aszad sajnálja, és nem fél Kadhafi sorsától
„Mindent megtettem, hogy megvédjem a népet, szóval nincs bennem lelkifurdalás. Az ember sajnálhatja, hogy életek vesztek oda, de ha nem öltél, nem is érzed, hogy bűntudatnak kellene gyötörnie” – nyilatkozta Basar Aszad az egyik ritka interjúban, amelyet amerikai médiumnak adott. Szíria elnökét az ABC televízió szólaltatta meg, Aszad pedig élt is a lehetőséggel, minden elképzelhető felelősséget lerázva magáról a 10 hónapja a rezsimje ellen kezdődött felkelésért. Elmondta, hogy „a hadsereg nem az övé”, a veterán riporter, Barbara Walters kitartó faggatózására is ragaszkodott ahhoz, hogy a politikai vezetésből senki nem adott tűzparancsot az ellenzéki tüntetőkre, az eddig 4000 ember életét követelő atrocitásokat pedig amúgy sem katonák, „felfegyverzett bűnbandák” követték el. „A hadsereg nem az enyém. Elnök vagyok, az ország nem az enyém, úgyhogy ezek az erők (értsd: a hadsereg) sem” – hangsúlyozta Aszad. Szerinte az erőszakot bűnözők, vallási szélsőségesek és az al-Kaida terrorszervezet szimpatizánsai szítják, akik elvegyülnek az ellenzéki tüntetők között. Azt állította, hogy a felkelés során eddig a biztonsági erők 1100 tagja esett el a harcokban. „Tudnia kell, hogy minden brutális akciót egyénileg hajtottak végre, nem pedig testületileg, a felelősöket pedig megbüntettük. Van különbség aközött, hogy letörünk egy felkelést, vagy hogy néhány tisztviselő hibákat követ el. Nagy különbség” – magyarázta az államfő.
Amikor Walters a beszélgetés során bizonyítékokkal szembesítette, hogy Damaszkuszban például katonák jártak házról házra, és gyerekeket is őrizetbe vettek, amiről mind fénykép is készült, Aszad úgy válaszolt: „Barbara, őszintén szólva nem hiszek Önnek.”
Az interjúban Aszad egyébként lesújtó véleményének adott hangot azzal az ENSZ-szel kapcsolatban, amelyik jelentéseiben az ellenzéki tüntetők elleni folyamatos erőszakcselekményekről, mostanában egyre többször gyermekkínzásokról is beszámol. A szíriai elnök szerint a világszervezet „nem szavahihető”, amikor a rezsimje által elkövetett emberiség elleni bűncselekményekről beszél. Walters kérdésére a politikus Szíria ENSZ-tagságáról azt mondta, az „egy játék, amelyet játszunk”, és nem fél attól, hogy a meggyilkolt líbiai diktátor, Moammer Kadhafi vagy volt egyiptomi kollégája, a megbuktatott Hoszni Mubarak sorsára jut. „Az egyedüli dolog, amitől félek, hogy elveszítem népem támogatását” – nyilatkozta az elnök.
A washingtoni külügyminisztérium nevében Mark Toner szóvivő reagált Aszad ABC-nek adott interjújára. „Nevetségesnek találom, hogy valamiféle csigaházba visszabújva megpróbálja eljátszani, hogy semmiféle hatalmat nem gyakorol a saját országában. Semmi nem utal arra, hogy bármi mást csinálna azon kívül, hogy brutálisan leveri az ellenzéki tüntetéseket” – fogalmazott a politikus.
A szíriai rezsim nagy nyugati ellenfelének számító Egyesült Államok kedden küldte vissza nagykövetét Damaszkuszba. A diplomatának októberben biztonsági megfontolások miatt kellett távoznia Szíriából. Hétfőn már visszatért állomáshelyére a damaszkuszi francia nagykövet is.