Apja temeti az eurót
Az eurózónával kezdettől fogva nem volt rendben valami - állítja Jacques Delors. A politikus, aki az Európai Bizottság 1985-1995 közötti elnökeként kulcsszerepet játszott az eurózóna létrejöttében a brit Daily Telegraphnak adott interjút: ebben azt fejtegeti, hogy a baj nem önmagában a közös pénznemmel, hanem a kivitelezéssel volt, vagyis hogy a tagországok nem hangolták össze gazdaságpolitikájukat, így néhányuknak sikerült mindenféle gátló mechanizmus nélkül fenntarthatatlan államadósságot felhalmozniuk.
„Azok a politikai vezetők, akiknek égisze alatt az eurót bevezették, szemet hunytak egy-egy tagország alapvető gazdasági instabilitása felett. A pénzügyminiszterek sokáig nem akarták meglátni, milyen kellemetlenségekkel kellene foglalkozniuk, ezért most ajánlatos mindenkinek mély lelkiismereti vizsgálatot tartania” - véli a 86 éves francia politius, hangsúlyozva, minden európai országnak vállalnia kell a felelősséget az euró válságáért. Delors szerint igazuk volt azoknak az EU-tagországoknak, amelyek szerint a közös pénznem nem működhet közös kormányzat nélkül, a most hatalmon lévő politikusgeneráció pedig „megkésett, elégtelen” választ ad az euró összeomlásával fenyegető kihívásokra. „A makacsul fiskális szigort hajtogató német gazdaságpolitika mellett az összes többi országban egyszerűen hiányzik a világos elképzelés arról, minek is kellene történnie ezután” – nyilatkozta a politikus a Daily Telegraphnak.
Az biztos, hogy az euróra jövője szempontjából kulcsjelentőségű hét vár: hétfőn Angela Merkel német kancellár Nicolas Sarkozy francia elnökkel találkozik, hogy megállapodjon azokól a közös javaslatokról, amelyekkel a december 9-én tartandó EU-csúcson állnak elő egy pénzügyi unió érdekében. A kérdés szinte csak az, hogy ez a pénzügyi unió mennyi beleszólást akar a tagállamok adó- és költségvetési politikájába.