Andor újra beszólt Cameronnak

A magyar EU-biztos szerint „zsigeri ösztönök és bizonyos mértékű félelemkeltés” vezérli a Konzervatív Párt terveit a tagállamokból érkező munkavállalók számának korlátozására. A kisebbségi koalíciós partnernek, a liberális demokratáknak sem tetszik a dolog.

Ultimátumszerű nyilatkozatokban utasították el vasárnap a brit kormánykoalícióban részes Liberális Demokraták vezető politikusai a nagyobbik koalíciós partner, a Konzervatív Párt terveit az EU-társállamokból érkező munkavállalók számának korlátozására.

Nick Clegg brit miniszterelnök-helyettes, aki a Liberális Demokratákat képviseli a konzervatív-liberális brit kormánykoalícióban, a The Sunday Times című tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lapban közölt cikkében értelmesnek és ésszerűnek nevezte a kormány által az EU-bevándorlás szabályozásával kapcsolatban már bejelentett tervek némelyikét, köztük azt, amelynek alapján ha egy külföldi EU-állampolgár az utcán alszik és koldulásból tartja el magát, kitoloncolható és 12 hónapra kitiltható lesz Nagy-Britanniából.

„Ez az a pont azonban, ahol meghúzzuk a vonalat (...) a (Nagy-Britanniába betepelülő) EU-állampolgárok számának önkényes korlátozásáról szóló szövegek értelmetlenek és figyelemelterelők" - fogalmazott vasárnapi írásában a brit miniszterelnök-helyettes. Clegg szerint ráadásul egy ilyen korlátozás illegális lenne, és a külföldi EU-államokban élő britek milliói aligha köszönnék meg a brit kormánynak, ha emiatt adok-kapok jellegű megtorló intézkedések szenvedő alanyaivá válnának.

A liberális politikus ezzel arra a minap kiszivárogtatott értesülésre reagált, amely szerint a brit kormány a konzervatívok elképzelései alapján 75 ezerben szabná meg a külföldi EU-állampolgárok nagy-britanniai bevándorlásának éves kvótáját. Clegg szerint politikailag talán népszerű lenne, ha Nagy-Britannia Dover szikláira kitenne egy nagy táblát „Belépni tilos” felirattal, de ezért hatalmas gazdasági árat kellene fizetni. Ha a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-munkavállalók ma este hajóra vagy repülőre szállnának és hazamennének, egyebek mellett összedőlne a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS), és csikorogva lefulladna a londoni City pénzügyi központjának gépezete is - írta a politikus.

Vince Cable, az üzleti ügyek minisztere, aki ugyancsak a Liberális Demokratákat képviseli a brit kormánykoalícióban, a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában szintén törvénysértőnek, emellett kivitelezhetetlennek is nevezte az EU-állampolgárok betelepülésének számszerű korlátozását. Arra a riporteri kérdésre, hogy a Liberális Demokraták meg tudják-e akadályozni az évi 75 ezres EU-bevándorlási kvóta bevezetését, Cable egyértelműen kijelentette, hogy e kvótát nem fogják bevezetni. A miniszter szerint nagyon kevés bizonyítéka van annak, hogy a kelet-európai EU-bevándorlók kedvezményturistaként - vagyis csak a szociális juttatásokért - érkeznének Nagy-Britanniába, ugyanakkor minden bizonyíték arra vall, hogy sokkal több adót fizetnek be a brit költségvetésbe, mint amennyit onnan szociális juttatások formájában kivesznek. Cable szerint az ilyen elképzelések azt jelzik, hogy a nagyobbik koalíciós partner, a Konzervatív Párt "pánikba esett a UKIP miatt", ám ez politikailag nem fogja segíteni a konzervatívokat, viszont nagyon nagy károkat okoz.

A UKIP - az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja - a legnagyobb olyan brit politikai erő, amelynek fő politikai célkitűzése a brit EU-tagság feladása és az uniós bevándorlás korlátozása. A közvélemény-kutatási adatok a UKIP folyamatos erősödését jelzik.

Hasonló véleményének adott hangot Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős EU-biztos, aki a The Sunday Timesnak kijelentette: David Cameron konzervatív párti brit miniszterelnök Nigel Farage-nak, a UKIP vezetőjének retorikáját visszhangozza. Az uniós tisztviselő a brit lap idézete szerint kijelentette. nagyon nehéz partneri kapcsolatokat ápolni úgy, ha a közbeszédet „zsigeri ösztönök és bizonyos mértékű félelemkeltés” vezérli.

A magyar EU-biztos paradoxnak nevezte, hogy Nagy-Britannia egyrészt az EU-bővítés és az emberek szabad mozgásának bajnoka, másrészt ellenzi a bevándorolást az új tagállamokból. A román és a bolgár munkavállalókkal szembeni brit kampányra utalva hozzátette: az utóbbi időben Spanyolországból és Olaszországból emelkedett a legnagyobb mértékben a Nagy-Britanniába érkező bevándorlók száma, velük kapcsolatban azonban nincs hisztéria (...) akkor „miért szólaltak meg a vészcsengők” a román és a bolgár bevándorlók miatt?

London az EU-bevándorlás szigorításának brit tervei miatt már az elmúlt hetekben komoly konfliktusba keveredett Andorral, akinek korábban elhangzott bíráló kijelentéseit éles ellenkritikával fogadták brit politikusok.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.