Amerikai diplomaták után kémkedtek kínai hackerek

Több száz magas rangú amerikai diplomata, kínai emberi jogi aktivista és újságíró Gmail postafiókjának jelszavát próbálták ellopni kínai hackerek – jelentette be csütörtökön hivatalos blogján a Google.

Az amerikai informatikai óriáscég hangsúlyozta: az ő szervereit nem érte támadás, ám nyilvánosságra hozza a történteket, hogy ezzel is figyelmeztessék felhasználóikat a hasonló veszélyekre.

Az adathalászok hihetően megszerkesztett, ám hamis leveleket küldenek a Google nevében az áldozatoknak, kérve őket, hogy változtassák meg jelszavukat. Amikor ezt megteszik, a hackerek hozzáférnek a postafiókjukhoz, és  úgy állítják be azt, hogy minden levelet továbbítson egy másik címre, így nyomon követhetik az áldozat levelezését.  A Google észlelte a támadást és megállította azt, az érintett postafiókok tulajdonosait pedig értesítette. Az amerikai hatóságok vizsgálatot indítottak az ügyben, az FBI pedig a Google-lel együtt követi, lesz-e folytatása a támadásnak. (Az amerikai cég tavaly azután vonult ki Kínából, hogy hackertámadás érte rendszerét.)

A támadást Google szerint a kínai Jinan városából indították. Egy korábbi hasonló támadás forrását is itt találták meg, az egyik helyi főiskolán. – A kínai hatóságok azonnal tiltakoztak – jelentette a Reuters. Közölték: országuk maga is áldozat, az pedig „elfogadhatatlan” állítás, hogy a pekingi vezetés állna a hackerek mögött. Ilyet a Google sem mondott, ám gyakran felmerül, hogy az ehhez hasonló támadások mögött a kínai rezsim állhat. 

Symantec informatikai biztonsági cég áprilisban közzétett kutatási eredményei szerint a diplomatákat, magas rangú tisztviselőket, cégvezetőket megcélzó kifinomult adathalász-támadások egyötöde származik Kínából. A BBC emlékeztet: az, hogy nem bankkártya-adatokat akartak lopni, hanem kiemelten fontos személyek levelezését támadátk meg, arra utal, hogy nem egyszerű bűnözésről van szó, hanem kémkedésről. A The Wall Street Journal a minap szellőztette meg: az amerikai védelmi minisztérium készülő doktrínája szerint az USA nemsokára hagyományos katonai erő bevetésével reagálhat más államok informatikai szabotázsakciójára, az arányosság elvét betartva. 

People use computers at an Internet cafe in Changzhi, north China's Shanxi province June 20, 2007. The blocking of Flickr is the latest casualty of China's ongoing battle to control its sprawling Internet. Wikipedia, and a raft of other popular Web s
People use computers at an Internet cafe in Changzhi, north China's Shanxi province June 20, 2007. The blocking of Flickr is the latest casualty of China's ongoing battle to control its sprawling Internet. Wikipedia, and a raft of other popular Web sites, discussion boards and blogs have already fallen victim to the country's censors. China employs a complex system of filters and an army of tens of thousands of human monitors to survey the country's 140 million Internet users' surfing habits and surgically clip sensitive content from in front of their eyes. To match feature PRIVACY-CHINA/ REUTERS/Stringer (CHINA) CHINA OUT
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.