Amerikai-kubai migrációs tárgyalások
A kubai külügyminisztérium nyilatkozatban tiltakozott amiatt, hogy a Havannában pénteken a migrációs kérdésekről tartott hivatalos amerikai-kubai tárgyalásokat követően az amerikai delegáció találkozót szervezett kubai ellenzékiekkel az Egyesült Államok havannai érdekképviseleti irodáján.
A nyilatkozat szerint a Washington pénzével finanszírozott "zsoldosok tucatjait" az érdekképviseleti iroda vezetőjének gépkocsiján szállították a rezidenciára. Ez a provokatív találkozó ismételten bizonyította, hogy Washington prioritásai az ellenforradalmárok támogatásával, a felforgatással kapcsolatosak, s nem a kétoldalú problémák valós megoldását elősegítő légkör kialakításával. Mint a nyilatkozat leszögezi, az ellenforradalmárok részesülnek abból a 20 millió dollárból, amellyel az amerikai kormány finanszírozza a Kuba elleni felforgatást.
Barack Obama beiktatása óta ez volt a második migrációs forduló, az elsőt New Yorkban tartották. A konzultáción hivatalosan az 1994-ben történt kubai csónakos menekülthullámot követő megállapodás végrehajtásáról folyik, ám a Bush-kormányzat 2003 óta szüneteltette az egyeztetéseket. (Az 1995-ös megállapodás értelmében az Egyesült Államok évi 20 ezer vízumot ad ki kubaiaknak, miközben a kubai parti őrség megpróbálja feltartóztatni az illegális kivándorlást.) Most pénteken a találkozót követően mindkét fél alapvetően pozitívan nyilatkozott, így a kubai küldöttséget vezető Dagoberto Rodriguez külügyminiszter-helyettes is.
Mint a szombati kubai külügyminisztériumi nyilatkozat utalt rá, a tárgyalásokon a migráció témáján kívül számos kérdést érintettek. Kubai részről megismételték készségüket, hogy megállapodást kössenek az Egyesült Államokkal a kábítószer-elleni fellépésről. Ugyancsak hangsúlyozták, hogy a kapcsolatok javítását célzó párbeszéden nagyot lendítene, ha Washington megszüntetné a Kuba elleni blokádot, illetve levennék a karibi országot a terrorizmust támogató államok listájáról. Havanna ezúttal is szorgalmazta annak az öt "terrorista-ellenes" kubainak a szabadonbocsátását, akiket a miami Castro-ellenes csoportok utáni kémkedés kapcsán 11 éve tartanak amerikai börtönökben.
Az amerikai küldöttséget Craig Kelly, a külügyminisztériumnak a nyugati földrészért felelős államtitkár-helyettese vezette, évek óta a legmagasabb rangú amerikai diplomata, aki Havannában vizitelt. Mint az AP értesült - amiről a kubai nyilatkozat nem tett említést - a tárgyalásokon amerikai részről viszont sürgették Alan P. Gross amerikai állampolgár szabadon engedését, akit Havannában vettek őrizetbe azzal a váddal, hogy a washingtoni kormányzathoz kötődő fejlesztési ügynökség képviselőjeként ellenzékieknek komputereket, mobiltelefonokat és más távközlésre alkalmas eszközöket adományozott. Az esetről mara Raúl Castro elnök számolt be decemberben a népi gyűlés ülésén, hangsúlyozva, hogy az Obama-kormány folytatja elődjének a kubai rendszer megdöntésére irányuló politikáját.
Az amerikai sajtó a napokban részletesen ismertette Gross családjának nyilatkozatát, miszerint a fejlesztési ügynökség munkatársaként a férfi ezúttal kubai zsidó csoportoknak adott távközlési berendezéseket, de nem kém, miként Havannában beállítják.