Amerika számára véget ért az iraki háború
Több, mint hét évvel Szaddám Huszein diktatúrájának megdöntése után, csütörtökre virradóra kivonult Irakból az amerikai csapatok utolsó harcoló dandárja - jelentette az NBC amerikai televízió.
A mintegy ötezer fős, 4. Stryker (gépesített könnyűlövész) dandár Kuvait felé hagyta el Irakot. Az amerikai erők harci küldetése, az Iraki Szabadság Hadművelet ugyan hivatalosan csak augusztus 31-én ér véget, de Irakban most már csak az az 50 ezer amerikai katona állomásozik, akinek feladata tanácsadásra és az iraki erők kiképzésére korlátozódik. Néhány kisebb harci egység - így a 4. Stryker dandár egy 360 fős csoportja - még vár kivonulásra.
Barack Obama elnök hivatalba lépésekor, 2009. januárjában még 140 ezer volt a közép-keleti országba vezényelt amerikai erők létszáma. A Pentagon szerdai közlése szerint az iraki invázió kezdete, vagyis 2003 márciusa óta az amerikai csapatok 4419 katonája vesztette életét. Az áldozatok száma nőhet, még nőhet közvetlenel tűzharcban is, hiszen a maradó 50 ezer katona önvédelemre használhat fegyvert, és külön felkérés nyomán bevetésre kísérheti az iraki egységeket is.
A kivonulás 500 kilométere alatt Bagdadtól Apache helikopterek kísérték a Stryker dandárt, végig a potenciálisan ellenséges területen. Ott, ahol támadástól - főleg a síita ellenállók pokolgépeitől - lehetett tartani, az országutat fegyveres járőrök Humvee harckocsik őrizték. Egy, az iraki kormánnyal kötött megállapodás nagymértékben korlátozta az amerikai csapatok mozgását; a kivonulás többnyire az éj leple alarr zajlott, néhány betonra tévedt teve és lerobbant csapatszállító kivételével végül incidensek nélkül. A most Washington állambeli támaszpontjára visszatérő Stryker sokat látott dandár, szinte az elsőtől az utolsó pillanatig a tűzvonalban töltve a háború hét évét. Katonái harcoltak az ellenállás két nagy fészkében, Kelet-Bagdadban és a Dijála tartományban, és oroszlánrészt vállaltak a 2007-ben indított nagyszabású offenzívában is.
Obama még elnökjelöltként ígérte meg az iraki háború befejezését, hivatalba lépése után többször is megerősítve, hogy 2012. január 1-ig az utolsó amerikai katona is elhagyja Irakot.
Noha a iszlám felekezetek közötti erőszak jelentősen alábbhagyott a belháború 2006-2007-ben történt tetőzése óta, az iraki belpolitikai helyzet továbbra sem stabil. Az országban 2010 márciusában parlamenti választásokat tartottak, de az országnak azóta sincs kormánya, mert az ország politikai vezetői képtelenek kiegyezni egymással. Megfigyelők az erőszak újabb fellángolásától tartanak.
Az iraki háború tovább tartott, mint az amerikai polgárháború és hosszabb volt, mint az Egyesült Államoknak az I. és a II. világháborúban való részvétele.