Állandó megfigyelés alá vonná Magyarországot az ET

Szerdán dönthet az Európa Tanács monitoring bizottsága arról a jelentésről, amit a jogállamiság és az emberi jogok magyarországi helyzetéről készítenek – tudtuk meg a bizottság titkárságáról. A jelentés szövege információink szerint „karakán”, javasolja a monitoring alá helyezés megindítását, és olyan intézkedéssorozatot sorol fel, amit a magyar kormánytól várna el annak feltételeként, hogy ki lehessen kerülni a „megfigyelés” alól.

A monitoring eljárást alapvetően arra találták ki annak idején a most 47 tagországot számláló Európa Tanácsban, hogy a bizonytalan, aggályos jogállami, demokratikus berendezkedéssel bíró tagországokat a demokratikus értékek betartására sarkallják. Az eljárás elindítására még a parlament közgyűlésnek is rá kell bólintania a júniusi plenáris ülésen. Arra eddig nem volt korábban példa, hogy uniós tagállammal szemben indítsanak ilyen állandó megfigyelést.

Az ügy azért vált most fontossá, mert a jelentéstervezet elfogadása, és a monitoring eljárás beindítása fontos muníció lehet az Európai Bizottság (EB), és akár az Európai Parlament számára is a Magyarországgal kapcsolatos aggályok újabb bizonyítékaként. Az EB ugyanis nem tudja a jogállamiságot általában vizsgálni, egyes jogszabályok uniós megfelelését tudja górcső alá venni, ám az Európa Tanács értékelheti a jogállamiság egészét.

Információink szerint épp ezt érzékelve a kormány „lobbitevékenysége” magasabb fokozatba kapcsolt, s úgy tudjuk, Martonyi János külügyminiszter és Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes is levelet írt Strasbourgba a jelentésről szóló döntés elhalasztása érdekében. Strasbourgból lapunknak is megerősítették, hogy Jana Fischerová, a konzervatív cseh raportőr hétfőn lemondott, bár már több mint két éve dolgozik együtt a svéd liberális Kerstin Lundgernnel a jelentéstervezet szövegén. Legutóbb február végén, harmadik alkalommal jártak közösen Magyarországon.

Úgy tudjuk, a cseh politikus asszony lemondását azzal indokolta, nem ért egyet a jelentéstervezetben foglaltakkal, de kifogásait nem részletezte. Fischerová a jelentéstervezetet ugyanakkor továbbra is Lundgernnel együtt jegyzi, csak annak benyújtása után mondott le. A kormányzati narratíva szerint azonban ezzel diszkreditálódik a jelentéstervezet, hiszen azt így csak a liberális politikus képviseli, és ezért kérik a döntés elhalasztását. Szabó Vilmos, a monitoring bizottság egyik szocialista tagja lapunknak azt mondta, Fischerová hozzájárult a beterjesztéshez, ezért a jelentés a két raportőr jelentéstervezete, ezért is kezdhette meg az ügy tárgyalását a bizottság.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.