Áll a bál Washingtonban Karzai öccse miatt
Miközben a CIA-vel már többször is súrlódott Obama-adminisztráció a Központi Hírszerző Ügynökséghez irányítja a sajtót a The New York Times lapunkban is ismertetett szerdai cikke nyomán, a „Karzai-ügy" hullámai immár a Capitoliumig érnek.
A meghatározó szenátorok közül egyesek úgy nyilatkoztak: annyit legalábbis tudtak, hogy a CIA kapcsolatban áll Ahmed Wali Karzai-val, Hamid Karzai afgán államfő öccsével, míg mások vizsgálatot sürgetnek. A tájékoztatást John Kerry, a szenátus külügyi bizottságának elnöke formálisan is kérte a hallgatásba burkolózó CIA-től, miután több kollégájával zárt ajtók mögött tárgyalt annak igazgatójával.
Mint a világlap megírta, az adminisztrációhoz tartozó források szerint Karzai nemcsak hosszú évek óta szerepel a „Cég" fizetési listáján, de a déli országrászben a kábítószerüzletben is érdekelt lehet. Az elnök öccse tagadja mindezt.
Kerry azt mondta: világosan szeretne előbb látni, akkor is, ha az ügy részletei nem tartoznak a nyilvánosságra, és korainak tartja, hogy újságcikkek alapján következtetéseket vonjon le.
John McCain volt republikánus elnök, a fegyveres erők bizottságának rangidős ellenzéki tagja viszont úgy vélte: „Hiteles emberek szerint az elnök fivére több törvénytelen tevékenységben is részt vesz. Ez nem mehet tovább." Barack Obama tavalyi kampányellenfele szerint Kandahár erős emberének egyenesen el kell hagynia az országot. Jay Rockefeller, a hírszerzési bizottság előző elnöke azt nevezte a fő gondnak, hogy a CIA csak azokat az információkat csepegteti a Capitoliumon, amelyeket erre megfelelőnek tart.
Eközben a pakisztáni útjának végére ért Hillary Clinton külügyminiszter egy tévéinterjúban kiállt az Iszlámábádban nagy vihart kavart szavai mellett, miszerint a dél-ázsiai ország vezetői nem tesznek meg mindent az al-Kaida terrorszervezettel szemben. - A bizalom kétirányú utca, itt (márpedig) bizalomhiány van... Nem érhetjük el a biztonságnak azt a szintjét, amelyet a pakisztániak megérdemelnek, ha nem üldözzük azokat, akik nemcsak Pakisztánt, de Afganisztánt és az egész világot is fenyegetik - mondta az ABC News csatorna kérésére a washingtoni diplomácia irányítója, aki útja során a véres merényleten túl is az Amerika-ellenesség több megnyilvánulásával találkozhatott.
Mindamellett Clinton úgy vélte: a pakisztániak felléptek azokkal szemben, akik a leginkább fenyegetik a kormányukat, ő pedig kész elismerni: Amerika követett el hibákat a térségben, de ezen most már túl kell lépni.