Konzervatív-liberális koalíció Nagy-Britannia élén
A brit politikatörténet a korábbi évtizedekből ismer koalíciós és "nemzeti" kormányokat, amelyeknek a Konzervatív Párt és a jelenlegi Liberális Demokraták valamelyik elődpártja egyaránt részese volt, de ez az első olyan, tisztán kétpárti konzervatív-liberális brit kormány, amely választási patthelyzet nyomán, emellett az utolsó aprólékos részletig kidolgozott, kormányprogram formáját öltő együttműködési megállapodás alapján alakult meg.
A múlt heti brit parlamenti választásokon - 36 év óta első ízben - egyik nagy párt sem szerzett abszolút többséget a londoni alsóházban. A Munkáspárt 1997-es elsöprő választási győzelme óta ellenzékben politizáló konzervatívoké lett a legnagyobb frakció, de ahhoz nem elégséges a létszáma, hogy a toryk önállóan többségi kormányt tudtak volna alakítani. Ebben a helyzetben Cameron a harmadik legnagyobb parlamenti erőt alkotó Liberális Demokratákat kérte fel kormányalakítási tárgyalásokra. A hivatalosan vasárnap kezdődött egyeztetések kedd este fejeződtek be, és az új a kormány szerda estére csaknem teljesen összeállt.
A korábbi konzervatív árnyékkormány második embere és külügyi szóvivője, William Hague az új külügyminiszter. George Osborne a pénzügyminiszteri tisztséget tölti be, Liam Fox pedig - ugyancsak a toryk színeiben - a védelmi tárcát irányítja. Ők szintén az egykori árnyékkormányban betöltött funkciójuknak megfelelő tárcákat kapták. Ken Clarke, a Konzervatív Párt nagy tekintélyű veteránja azonban, az előző tory kormány volt pénzügyminisztere - aki az árnyékkormányban az üzleti ügyek miniszteri tisztségének várományosa volt - végül az igazságügy-miniszteri és lordkancellári tisztséget tölti be.
Az üzleti és banki ügyek minisztere a Liberális Demokraták ugyancsak igen nagy hazai és nemzetközi tekintélynek örvendő, tudós pénzügyi szakember hírében álló veterán politikusa, Vince Cable lett. Ő a kabinet második legmagasabb rangú liberális tagja Nick Clegg, a párt vezetője után. Clegg a régi-új miniszterelnök-helyettesi tisztséget tölti be; ez a pozíció Tony Blair munkáspárti kormánya alatt is intézményesen létezett, Blair utódja, a kedden leköszönt Gordon Brown idején e poszt üresen maradt. A koalíciós brit kormány legmagasabb rangú női tagja Theresa May, a Konzervatív Párt korábbi elnöke, aki szerdától belügyminiszter.
A szerda este részleteiben közzétett koalíciós megállapodás jelentős kompromisszumokat tartalmaz mindkét párt részéről. A liberálisok legnagyobb eredménye az a konzervatív ígéret, hogy még a következő választások előtt népszavazásra bocsátják az átfogó választási reformról szóló liberális javaslatokat. A Liberális Demokraták szerint ugyanis a jelenlegi rendszer nem tükrözi arányosan a tényleges szavazati megoszlásokat.
A konzervatívok az EU-hoz fűződő viszony területén értek el jelentős engedményeket. Szerepel a megállapodásban, hogy népszavazás nélkül a brit kormány nem enged át további jogköröket "Brüsszelnek", és a liberálisok belementek abba is, hogy a most kezdődött parlamenti időszakban - vagyis a következő öt évben - Nagy-Britannia nem kéri felvételét az euróövezetbe.
Cameron és Clegg szerda délután, a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal kertjében megtartotta első, közös sajtóértekezletét. A miniszterelnök kijelentette: egyetlen újkori brit kormány sem örökölt a jelenlegihez hasonló, mint mondta, rettenetes gazdasági helyzetet. Helyettese, Nick Clegg a sajtóértekezleten elismerte, hogy a két párt koalíciós együttműködésének vannak nagy kockázatai, de szavai szerint újfajta kormányzati rendszer jött létre, amely a stabilitás forrása lesz, és a kormány radikális reformokat hajt végre, ahol ez szükséges.