Az aláírási ceremóniát több mint 2500, magas rangú meghívott kísérte figyelemmel a helyszínen, 15 államfő, 30 miniszterelnök, 27 külügyminiszter érkezett a világ minden tájáról a történelmi jelentőségű eseményre, amelyre mindannyian fehérbe öltöztek. A jelenlévők között ott volt Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, John Kerry amerikai külügyminiszter és Raúl Castro kubai elnök.
A ceremónián Londono ünnepélyesen bocsánatot kért a FARC áldozataiért. A szélsőbaloldali gerillák harca a hidegháborúból a világra maradt utolsó nagy konfliktus volt, amelynek a FARC 1964-es megalakulása óta eltelt 52 évben több mint 260 ezer ember esett áldozatul és a 46 ezer eltűntnek nyilvánított személy mellett 6,8 millió ember vált földönfutóvá.
„Bármit elérhetünk. Olyan országgá változtathatjuk Kolumbiát, amilyenről mindig is álmodtunk – a béke országává” – hangsúlyozta a maga részéről Santos.
A megállapodás kétoldalú kötelezettségvállalásokat tartalmaz: a kolumbiai kormány részéről a széleskörű földreform végrehajtását, a kábítószer-ellenes stratégia átalakítását, a lázadók politikai életbe való integrálását, a konfliktus áldozatainak kárpótlását és az állami intézmények működésének kiterjesztésért az ország elhanyagolt térségeibe, a gerillák oldaláról pedig egyebek mellett a tejes fegyverletételt, és a béke építéséhez való hozzájárulást.
A szerződés egyik legvitatottabb eleme, hogy a bűntetteiket beismerő gerilláknak legfeljebb nyolc évi börtönbüntetésüket nem a rácsok mögött kell tölteniük, hanem helyette a konfliktus sújtotta települések újjáépítésében vehetnek részt.
|
A népszavazás nem lesz sima ügy John Vizcaino / Reuters |
A békeszerződés értelmében a FARC leteszi a fegyvert és politikai párttá alakul, amit október 2-án még egy népszavazásnak is meg kell erősítenie. Ez nem lesz sima ügy. Kolumbiában sokakat dühít, hogy a FARC anélkül leteheti a fegyvert és kerülhet be politikai pártként a parlamentbe, hogy a képviselőit megbüntették volna a több mint öt évtizeden át tartó emberrablásokért, gyilkosságokért és más akciókért.
A kolumbiai Datexco közvélemény-kutató cég legutolsó felmérése szerint a megkérdezettek 55,3 százaléka támogatja a békét, 38,3 százaléka viszont a megállapodás ellen szavaz. A dél-amerikai ország kormánya, korábban azt közölte: bízik abban, hogy az aláírási ceremónia lendületet ad a támogatásnak.
Ha a referendum megerősíti a békeszerződést, az ENSZ 450 tagú katonai megfigyelő missziót küld Kolumbiába, akiknek az lesz a feladata, hogy megszervezzék a 7500 gerilla lefegyverzését. A tervek szerint a begyűjtött fegyvereket megsemmisítik, darabjaiból pedig emlékműveket építenek.