A Vatikánban vége az ’urambátyám’ világnak
A Vatikán novembertől szigorúbban szelektálja a hivatalaiban dolgozó laikusokat és egyháziakat. "Vége a protekciónak, vége a vatikáni állások urambátyám alapon történő elosztásának," a pápai állam ezentúl érdem és képesség szerint választja ki munkatársait - jelentette "jól értesült" vatikáni forrásra hivatkozva az ANSA.
Információi szerint november elsejétől a szentszéki államtitkárságon felállított öttagú bizottság válogatja ki a vatikáni állásokra jelentkezőket, akár laikusokról, akár egyháziakról legyen szó. A bizottság élére Peter Wells prelátust nevezték ki, a vatikáni hierarchiában a szentszéki államtitkárság harmadik számú vezetőjét.
A Vatikán így kívánja objektívebbé és szigorúbbá tenni, illetve központosítani a munkaerő-felvételt, hogy a kongregációkba, pápai tanácsokba és akármilyen más vatikáni hivatalba ne kerülhessen "alkalmatlan" személy. A bizottság minden esetben három jelölt közül választja majd ki a megfelelőt. Más vatikáni intézmény magától nem vehet fel többé munkatársat.
Federico Lombardi vatikáni szóvivő megerősítette a hírügynökségi értesüléseket, hangsúlyozva, hogy a vatikáni munkatársak alkalmazásához eddig is a szentszéki államtitkárság engedélye kellett. Újdonságot csak az jelent, hogy ezentúl több információ szükséges a jelentkezők képességeinek felméréséhez - mondta Lombardi.
Az olasz sajtó szerint a vatikáni foglalkoztatáspolitika szigorítására az október 6-án lopásért másfél év szabadságvesztésre ítélt pápai komornyik, Paolo Gabriele miatt került sor.
A XVI. Benedek pápa mellett 2006 óta dolgozó Gabrielét egy bíboros ajánlotta be a pápai lakosztályba. Ennyi elég volt az egyházfőhöz legközelebb álló laikus kiválasztásához. A "szemmel láthatólag személyiségzavarban szenvedő" Gabriele ezt megelőzően a Vatikánban egyszerű múzeumőrként dolgozott - jegyezték meg az olasz újságok.
A Vatikánban jelenleg közel 3000 laikus és egyházi személy dolgozik.