A tévékamerákat uszítanák a bűnözőkre
Clarke szerint az ítéletek közvetítése az átláthatóságot növelné – a tervet bírálók viszont azzal érvelnek, hogy a brit igazság-szolgáltatást mindez valóságshow-vá alacsonyítaná le.
A londoni parlament elé kerülő javaslat csak a bírók megjegyzéseinek tévés közvetítését engedélyezné, az áldozatok, a tanúk, az elkövetők vagy az ügyészek nem lennének láthatók. Kenneth Clarke azt mondta, hogy a tilalom eltörlése napirendre kerül, „mihelyst a parlament ideje megengedi”, és így a kamerákat először a Fellebbviteli Bíróságra, majd a többi bíróságra is be lehetne engedni.
Roger Gale konzervatív parlamenti képviselő arra figyelmeztetett, hogy az intézkedés nyilvánosságot biztosítana a „magamutogató” jogi szakembereknek. A televíziós közvetítések engedélyezését eddig az is késleltette, hogy O. J. Simpson amerikaifutball-játékos gyilkossági pere annak idején valóságos médiacirkusszá fajult; a tévéállomások világszerte egyfajta filmsorozatként tálalták a pert.
Nagy-Britanniában a tévétársaságok már korábban is nagyobb betekintést sürgettek a bírósági ügyekbe, és erről az előző, munkáspárti kormány konzultációt is kezdett, ám ez végül megszakadt. A mostani, konzervatív–liberális koalíció újrakezdte az egyeztetést, és David Cameron miniszterelnök is azt hangsúlyozza: a nagyobb átláthatóság segítene a közvéleménynek megérteni a bírósági eljárásokat. Kormánytisztviselők szerint a közelmúltbeli londoni zavargások óta erre még nagyobb az igény.
Skót bíróságokra – szigorú feltételekkel – már 1992 óta beengednek tévékamerákat. Abdelbászet al-Megrahi Lockerbie-merénylő fellebbezését annak idején a televízió is közvetítette.