'A Rózsa-ügyre az EU-nak kell magyarázatot adnia'

"Az Európai Unió nagykövetei adjanak magyarázatot arra, hogy miért jöttek ezek a szeparatista akciókban tapasztalt bűnözők Bolíviába. Szeretném, ha erről tájékoztatnának minket - reagált csütörtökön sajtóértekezletén Evo Morales bolíviai elnök reagálva Nigel Baker, Nagy-Britannia nagykövete egy nappal korábbi, a sajtónak adott kijelentéseire.

Baker szerint "túl sok kétely" merült fel a nyomozás során, hogy miként is történt a Rózsa Flores-csoport felszámolása áprilisban a Santa Cruz-i Las Americas szállodában. Konkrétan így a bolíviai hatóságok figyelmébe ajánlotta Magyarosi Árpád teteme utólagos magyarországi, illetve Michael Dwyerének pedig írországi boncolásának a következtetéseit.

Evo Morales, aki éppen Santa Cruzban kampányol a decemberi elnökválasztásokra, közölte, hogy felkérte a jogi tanácsadó csapatát a nyilatkozatok áttanulmányozására, nyomatékosítva, hogy minden ország joga megvédeni lakosait. - Nekünk nincs miért elzárkóznunk, elrejtőznünk, ám szeretnénk, ha az Európai Unió nagykövetei magyarázatot adnának, hogy miért küldték ide a szeparatista akciókban tapasztalt bűnözőknek ezt a fajtáját. Szeretném, ha tájékoztatnának, hogy mit tettek ezek a személyek hazájukban, s erről alapos nyomozásra lenne szükség - mondta.

Nigel Baker Nagy Britannia és Írország nagykövete csütörtökön egy "tisztázó" nyilatkozatot adott ki, miszerint a korábbi megnyilatkozását nem az Európai Unió nevében tette, mert az uniós nagykövet - a soros svéd elnökség megbízásából - a spanyol. Ugyancsak megállapította, hogy az EU képviselet vezetője, Kenneth Bell sem tett hivatalos nyilatkozatot - ellentétben néhány bolíviai lap állításával.

Megismételte, hogy az unió nem fordult hivatalos kéréssel a bolíviai belügyminisztériumhoz, a vizsgálat lefolytatása a bolíviai hatóságok ügye. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a Rózsa-ügy mielőbb tisztázódik, s a teljes igazságot megismerhetik a lakosok, a hatóságok és különösen az elhunytak hozzátartozói.

Mint arról lapunkban beszámoltunk, mind a magyarországi, mind az írországi boncolás eredménye és az igazságügyi orvosszakértői vélemény is ellentmond a bolíviai hivatalos változatnak, miszerint a rendőrség különleges kommandós csoportja tűzharcban ölte volna meg a Rózsa-csoport három tagját. Wálter Andrade, a különleges osztag parancsnoka utóbb azt mondta, hogy Tóásó elődöt és Mario Tádicot azért hagyták életben, mert nem álltak ellent.

Az El Deber napilap pénteki számában emlékeztet arra, hogy Magyarosi családja az Európai Parlamentbe elé szeretné vinni a szerintük "kivégzés" ügyét, miközben Dwyer hozzátartozói az ír külügyminisztériumhoz fordult, hogy érje el Bolíviánál nemzetközi vizsgálat engedélyezését.

Morales ezúttal is azt állította, hogy a külföldi zsoldosok csoportját Santa Cruz tartomány néhány korábbi szeparatista hangadója szerződtette, ami kimeríti a hazaárulás vétkét, s ennek megfelelő büntetést érdemelnek. Megismételte, hogy ő, miként alelnöke, Álvaro García Linera is kész akár nemzetközi bíróság előtt is tisztázni a történteket, megállapítani, hogy kik "ennek a terrorista és szeparatista cselekedeteknek a szerzői".

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.