A románok nem akarják Nyírő hamvait az országban látni
Victor Ponta román miniszterelnök véleménye szerint Nyírő József a tevékenysége miatt nem részesülhet nyilvános tiszteletadásban Romániában. „A magyar parlament elnöke arra hivatkozott, hogy a korábbi román kormány egyetértett Nyírő József székelyudvarhelyi újratemetésével. Nos, a most hivatalban lévő tisztségben lévő kormány, a miniszterelnök, a külügyminiszter és a belügyminiszter nyilvánvalóan kifejezte ellenkezését ezzel kapcsolatban" - jelentette ki újságírói kérdésre válaszolva pénteken a kormányfő.
Arra az újságírói kérdésre, hogy miért ellenzi a kormány a szertartást, Ponta azt mondta: ennek részleteit Andrei Marga külügyminiszter fogja nyilvánosságra hozni. „De ő (Nyírő) egy olyan személyiség, aki tevékenysége miatt - amelyről bárki könnyen tájékozódhat - a román hatóságok szerint nem részesülhet nyilvános tiszteletadásban” - mondta Ponta. Csütörtökön este egy televíziós műsorban az előző kormány külügyminiszterét, Cristian Diaconescut is megszólaltatták a Nyírő-újratemetés ügyében. Diaconescu, akit azóta Traian Basescu államelnöki tanácsosnak nevezett ki, azt mondta, nem kérték ki a román elnöki hivatal véleményét az ügyben.
„Egy ilyen helyzetben a Magyarországgal ápolt kiváló kapcsolataink nézőpontjából kell mérlegelni az ügyet és tekintettel kell lenni arra, hogy a nemzeti kisebbségek Romániában elismerésnek örvendő védelmet és jogokat élveznek. Nem ismerem ugyan részleteiben a külügyminisztériumnak a budapesti hatóságokkal folytatott párbeszédét, de azt hiszem, radikális megnyilvánulásokra a legkevésbé sincs szükségünk" - fejtette ki álláspontját Nyírő pünkösdvasárnapra tervezett székelyudvarhelyi újratemetéséről Diaconescu.
Eközben a román külügyminisztérium az MTI megfogalmazása szerint „kitérő” választ adott arra a kérdésre, hogy engedélyköteles-e Nyírő József hamvainak közúton történő szállítása Romániában. A tárca válaszlevelében annyit közölt az MTI-vel, hogy semmilyen változás nem következett be a román hatóságok egyet nem értő álláspontjában, ami Nyirő József romániai újratemetését illeti. Az MTI azt szerette volna megtudni a román külügyminisztériumtól, szükség van-e valamilyen román hatósági engedélyre ahhoz, hogy Nyírő József hamvait közúton szállítsák be Románia területére, és ha igen, kiadtak-e ilyesmit a magyar félnek. Az MTI külön rákérdezett arra is, hogy felkérte-e a román külügyminisztérium a rendvédelmi hatóságokat arra, hogy közúti ellenőrzésekkel próbálják megakadályozni Nyírő József hamvainak esetleges illegális szállítását. „A külügyminisztérium elvárja, hogy minden lépést a román törvények tiszteletben tartásával hajtsanak végre" - olvasható a pénteki válaszlevelében. A dokumentum szerint erről a nap folyamán Magyarország bukaresti nagykövetségét is tájékoztatják. A román külügyminisztérium azt is hangsúlyozza, hogy álláspontja szerint minden kérdést, amely nehézséget okozhat a kétoldalú kapcsolatokban kizárólag a hivatalos kommunikációs csatornákon kell tisztázni.
Ez nem lesz könnyű: Ponta meghívására Orbán Viktor magyar minisztrelnök elmegy ugyan arra a bukaresti csúcstalálkozóra, amely a kohéziós alapok jövőjéről szól majd június 1-én, de Szijjártó Péter szerint nem fog külön tárgyalóasztalhoz ülni a román kollégájával. Kövér László, az Országgyűlés elnöke ezzel párhuzamosan azt fejtegette, célszerűnek tartaná szétválasztani Nyírő írói és politikai tevékenységét.
Lukács Csaba, az erdélyi író újratemetéséért felelős kommunikációs vezető csütörtökön arról tett bejelntést, hogy Nyírő József hamvait keresve több autót is megállítottak a román hatóságok Székelyföldön. Lukács szerint Korond közelében a Nyírő-újratemetés országgyűlési hivatali megbízottjának, Fráter Olivérnek az autóját fél órán keresztül vizsgálták civil ruhás rendőrök, és konkrétan rá is kérdeztek, hogy ő szállítja-e Nyírő hamvait az újratemetésre.
A székelyudvarhelyi szervezők csütörtökön azt közölték: adottak Nyírő újratemetésének kegyeleti feltételei és a pünkösd vasárnapra tervezett szertartásra sor fog kerülni. „Olyan megoldás született, amely nem sérti sem a román, sem a magyar jogrendet" - hangsúlyozta Szász Jenő, a szervező Székelyudvarhelyért Alapítvány elnöke, de elhárította azokat a kérdéseket, amelyek azt firtatták, milyen módon szállítják Székelyudvarhelyre az emigrációban elhunyt erdélyi író hamvait.
Az 1953-ban emigrációban elhunyt író madridi sírjának feltárását a magyar Országgyűlés kezdeményezte. Az újratemetést az Országgyűlés Hivatalának közreműködésével a Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt elnöke vezette Székelyudvarhelyért Alapítvány szervezi. Nyírő hamvait a tervek szerint május 27-én, vasárnap temetik újra a székelyudvarhelyi római katolikus temetőben.
RMDSZ: kifogás nincs, távollét van
A Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek nincsen kifogása Nyírő József hamvainak újratemetése ellen, de átpolitizáltsága miatt politikusai nem vesznek részt a vasárnapi székelyudvarhelyi ceremónián - jelentette be a szövetség elnöke péntek délután egy székelyudvarhelyi sajtótájékoztatón.
Kelemen Hunor elmondta: azt tartotta volna természetesnek, hogy a romániai és a magyarországi írószövetség szervezze meg a ceremóniát, és tartsák azt távol a politikától. Az RMDSZ elnöke cáfolta, hogy a szövetség akadályozná az újratemetést. Példaként említette, hogy Bunta Levente, Székelyudvarhely RMDSZ színekben megválasztott és újabb mandátumra pályázó polgármestere pénteken kiadta a temetési engedélyt Nyírő József nevére.