A románok kaphatják a következő demokrácialeckét

A német külügyminiszter attól tart, hogy Romániában a belpolitikai összeütközések miatt sérülnek az Európai Unió (EU) alapvető értékei, s a közös értékek sérelme akár a román EU-integráció lezárását is megkérdőjelezheti. Aggódik Brüsszel is.

Guido Westerwelle német külügyminiszter a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung vasárnapi német lapnak hangsúlyozta: nem érdemes arra számítani, hogy a német kormány egyszerűen nem vesz tudomást a bukaresti fejleményekről. Westerwelle szerint  új módszereket kell kidolgozni a közös értékek védelmére: „Olyan mechanizmusokra van szükség, amelyek révén gyorsabban léphetünk fel közösen, ha egy EU-partnerország durván semmibe veszi az értékközösség betűjét vagy szellemét. A közös értékek sérelme akár a román EU-integráció lezárását is megkérdőjelezheti” - fejtette ki a tárcavezető.

Az EU-hoz 2007-ben csatlakozott ország egyelőre nem tagja a schengeni rendszernek, amelynek keretében a tagok megszüntetik az egymás közötti határokon a hagyományos ellenőrzést és közösen őrzik a külső határokat.

A román parlament pénteken felfüggesztette tisztségéből Traian Basescu államfőt, akinek leváltásáról július 29-én népszavazáson döntenek majd az állampolgárok. (Egy felmérés tanúsága szerint Basescut végleg leléptetik: a július 5-7. között megkérdezett ezer ember közel kétharmada állítása szerint az elnök ellen fog szavazni az egyszerű többséget igénylő referendumon, és csak 27 százalékuk tartaná hivatalában az államfőt.)

Viviane Reding, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa, a testület egyik alelnöke a frankfurti lapnak kifejtette: az uniós együttműködésben a „jól működő és független igazságszolgáltatási rendszer a kölcsönös bizalom alapvető feltétele". Hozzátette, hogy ennélfogva növekvő aggodalommal szemlélem a romániai fejleményeket. Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke, német szociáldemokrata politikus a lapnak azt mondta, hogy a román kormány nem sértette meg ez EU működéséről szóló szerződést. A baloldali Ponta-kormány eljárása jogszerű, amennyiben viszont egy vizsgálat az európai jogi normákkal való összeférhetetlenséget állapít meg, „cselekedni fogunk", és ebben az esetben „mindegy, hogy hívják a miniszterelnököt" - mondta Martin Schulz.

A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung felidézte, hogy Victoria Nuland, az amerikai külügyminisztérium szóvivője egy nyilatkozatban kifejtette: Washington szerint a NATO-tag Romániában veszélybe került a hatalmi ágak szétválasztásának elve, az Európa Tanács pedig megbízta egyik szakértői testületét, hogy vizsgálja meg, megfelel-e az európai demokratikus normáknak a román államfő leváltását célzó eljárás.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.