A palesztinok engedtek volna Izraelnek

A békére 2008-ban volt esély: két kulcsjelentőségű kérdésben, Jeruzsálem státusza és a palesztin menekültek ügyében is megszülethetett volna a kompromisszum - állítja tárgyalásokról származó dokumentumokra hivatkozva az al-Dzsazíra. A palesztin vezetés cáfolta a hírt.

A 2008-as palesztin tárgyalóküldöttség tagjai - köztük Ahmed Korei főtárgyaló - rögtön tagadták, hogy így lett volna, mondván, az idézett dokumentumok egy része hamisítvány, céljuk pedig a Palesztin Hatóságnak és vezetőinek a lejáratása. Mahmúd Abbász palesztin elnök sietett megnyugtatni az arab országokat, hogy a tárgyalásoknak mindig minden részletét ismertette „testvéreivel". Száeb Erekát jelenlegi palesztin főtárgyaló hangsúlyozta: a televízióban „hazugságok és féligazságok" hangzottak el.

Az al-Dzsazíra szerint a palesztinok 2008-ban felajánlották Izraelnek, hogy egy kivételével megtarthatja az összes olyan kelet-jeruzsálemi negyedet, amelyet zsidók számára épített ki a terület 1967-es megszállása óta. Jelenleg 200 ezer izraeli él a város e részein. Cserébe Izrael területéből akartak kapni. E követelésekbe az izraeli-ciszjordániai határvonalhoz közel fekvő, főként izraeli arabok lakta egyik terület is beletartozott.

Emellett a jeruzsálemi szent helyeket ideiglenesen nemzetközi felügyelet alá helyezték volna: a végső megegyezésig Izrael, Palesztina, az Egyesült Államok, Szaúd-Arábia, Egyiptom és Jordánia ellenőrizte volna az al-Aksza mecsetnek is otthont adó Templomhegyet (arab nevén Mecsetek terét) és környékét.

A dokumentumok szerint a palesztinok beleegyeztek, hogy Izrael tíz éven át évi százezer menekültet fogadjon vissza. Ez azért is fontos, mert a hivatalos palesztin álláspont ragaszkodik az 1948-1949-es háború (Izrael létrejötte) idején elmenekült palesztinok és leszármazottaik visszatérési jogához. Az izraeliek ezt nem tudják elfogadni, mondván, hogy a több millió menekült befogadása veszélyeztetné államuk zsidó jellegét.

A 2008-as megbeszéléseknek Izrael gázai offenzívája vetett véget. Az al-Dzsazíra az egyik dokumentumra hivatkozva azt állította, hogy Abbászt értesítették a támadás tervéről. A palesztin elnök a múltban tagadta, hogy így történt volna, s hétfőn Ámosz Gilád, az izraeli védelmi minisztérium munkatársa is cáfolta a kijelentést. Gilád hangsúlyozta: Abbász ugyanannyit tudott, mint a világ többi része, azt, hogy Izrael „nem tűri el az újabb rakétatámadásokat és a területe elleni terrorista akciókat".

Izrael 2008 decemberében hadműveletet indított a Hamász szélsőséges palesztin mozgalom által uralt Gázai övezet ellen. Az offenzívában 1400 palesztin és 13 izraeli vesztette életét, s jelentős anyagi károk keletkeztek. Az al-Dzsazíra saját bevallása szerint 1600 kiszivárogtatott dokumentummal rendelkezik az elmúlt évtized béketárgyalásairól. A vasárnap kezdődött televíziós programot a héten három másik követi.

Jeruzsálem státusza és a palesztin menekültek ügyében is megszülethetett volna a kompromisszum
Israel's Foreign Minister Tzipi Livni (L) sits across from Ahmed Qurei (R), a former Palestinian prime minister who now leads peace talks, and chief Palestinian negotiator Saeb Erekat (2nd R) during their meeting in Jerusalem in this May 27, 2008 file photo. Palestinian negotiators secretly told Israel it could keep swathes of occupied East Jerusalem, according to leaked documents that show Palestinians offering much bigger peace concessions than previously revealed. REUTERS/Ronen Zvulun/Files (JERUSALEM - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.