A Nobel-békedíjas szervezet munkáját akadályozzák a harcok Szíriában

Helyi szintű tűzszünetet sürget Szíriában Ahmet Üzümcü, a Nobel-békedíjas OPCW vezetője, hogy a szervezet munkatársai hozzá tudjanak férni azokhoz a helyszínekhez, ahol vegyi fegyvereket állítanak elő, illetve raktároznak.

A Nobel-békedíjjal jutalmazott és a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítésével megbízott Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) vezetője, Ahmet Üzümcü szerint a harcok akadályozzák a szervezet munkáját. A főleg a felkelők által irányított területeken nem jutnak el több olyan helyszínre, ahol vegyi fegyvereket állítanak elő és raktároznak, ezért helyi szintű tűzszünetet sürgetett az érintett térségekben. Üzümcü arra hivatkozott, hogy az ENSZ-ellenőreinek munkáját - melynek során az állítólagos vegyi fegyveres támadásokat vizsgálták - is nagy mértékben segítette, hogy pár órára a helyszínek közelében beszüntették a harcokat.

A vegyifegyver-egyezmény betartását felügyelő és a vegyi fegyverek megsemmisítését végző OPCW-t 1997-ben hozták létre, azóta ez az első alkalom, hogy háborús területen hajtanak végre missziót. Szíria hivatalosan ma csatlakozik az egyezményhez, az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata szerint november 1-jéig meg kell semmisíteni a vegyi fegyverek előállítására alkalmas eszközöket, 2014 közepéig pedig a készleteket. Üzümcü a BBC-nek elmondta, bízik abban, hogy a Nobel-békedíj megkönnyíti majd a szakemberek munkáját. Hozzátette, hogy a szír vezetés segíti a munkájukat, oda kísérik őket, ahová csak akarják, és már öt olyan létesítményt meglátogattak a húszból, ahol vegyi fegyvereket állítanak elő.

Október 1-je óta a hágai székhelyű OPCW és az ENSZ hatvan szakértője tartózkodik Szíriában. Damaszkusz környékén augusztus 21-én történt vegyi fegyveres támadás, amelynek az Egyesült Államok becslése szerint 1429 ember esett áldozatul. Barack Obama amerikai elnök először katonai csapással fenyegetőzött, Szíria azonban elfogadta Oroszország javaslatát, mely szerint nemzetközi felügyelet alá kell helyezniük vegyi fegyvereiket.

John Kerry amerikai külügyminiszter eközben a genfi békekonferencia minél előbbi összehívását és egy átmeneti kormány létrehozását sürgette. Úgy tudni, az ellenzéki szövetség legnagyobb csoportja, a Szíriai Nemzeti Tanács nem akar elmenni az eseményre.

Hétfőn kiszabadult a Vörös Félhold egyik munkatársa és a Nemzetközi Vöröskereszt három embere, akiket vasárnap raboltak el Szarakeb mellett, Idlib tartományban. A Vöröskereszt három tagja még mindig fogságban van, róluk nincs információ. Nem tudni, hogy ki a felelős az emberrablásért, a szír állami tévé szerint "fegyveres terroristák" követték el a támadást. (A hivatalos média gyakran használja ezt a kifejezést a kormányellenes lázadókra.)

Elítélte a NATO a szír rezsimet

Elítélték a Bassár el-Aszad vezette szíriai rendszert a két éve tartó vérengzések és a civilek elleni brutális támadások miatt a NATO parlamenti közgyűlésének 59. ülésszakán, amely hétfőn fejeződött be Dubrovnikban. Az összecsapások során több mint 100 ezren vesztették életüket, és 3 millió ember hagyta el otthonát. Emellett felszólították a kormányt és az ellenzéket, hogy vegyenek részt a genfi békekonferencián a válság sikeres politikai rendezése érdekében.

Vasárnap Oroszország megpróbálta "megmenteni" Szíriát a nemzetközi ítélettől, amely szerint az Aszad-rezsim augusztusban vegyi fegyvert alkalmazott, a kísérlet azonban elbukott. Oroszország egyébként a NATO partnerállama és Bassár el-Aszad szövetségese is egyben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.