A NAÜ-t aggasztja Észak-Korea
Az éves közgyűlés nyitóülésén felszólalva Amano többek között emlékeztetett arra, hogy Phenjan április óta nem engedi be a szervezet ellenőreit nukleáris létesítményeibe. Amano a tavaly megszakadt hatoldalú tárgyalások folytatását szorgalmazta. "Ismételten felhívom az érintett feleket, hogy tegyenek fokozott erőfeszítéseket annak érdekében, hogy a hatoldalú tárgyalások a megfelelő időben folytatódhassanak" - mondta. Észak-Korea tavaly kivonult az atomprogram felszámolásáról szóló tárgyalásokról, miután nemzetközi bírálat érte egy rakétakísérlete miatt. Amano Iránt és Szíriát is bírálta, amiért nem működtek együtt teljes mértékben az ügynökséggel.
Az Európai Unió képviseletében felszólaló Paul Magnette belga energiaügyi miniszter arra hívta fel Iránt, hogy válaszolja meg a NAÜ által feltett kérdéseket és találkozzon a nemzetközi közösség képviselőivel. Hasonlóképp, Szíriát "teljes együttműködésre" szólította fel. Éles kirohanást intézett a közgyűlésen a szervezet ellen Irán képviselője. A NAÜ a jelek szerint erkölcsi és hitelességi válságban van - fogalmazott Ali Akbar Szálehi, az iráni atomenergia-ügynökség vezetője. Célzást tett arra, hogy véleménye szerint nyugati országok befolyásolták a NAÜ legutóbbi, Iránt bíráló jelentésének készítésére. A politikai beavatkozás és befolyásolás elve sajnálatos módon már a technikai együttműködés területén is nyomott hagyott - mondta. Iráni illetékesek már korábban is többször bírálták Amanót az országot bíráló jelentések miatt. A múlt héten a NAÜ kormányzótanácsi ülésén parázs vita alakult ki az ENSZ-családba tartozó szervezet és Irán között.
Az idei közgyűlés egyik legtöbb vitát kiváltó napirendi pontja várhatóan az a határozati javaslat lesz, amelyet arab világbeli országok egy csoportja terjesztett elő Irán támogatásával. A javaslat arra irányul, hogy a közgyűlés - nem kötelező erejű határozatban - szólítsa fel Izraelt az atomsorompó-szerződéshez (NPT) való csatlakozásra. A fejlődő országok egy csoportjának tavaly több éves sikertelen próbálkozás után szűk többséggel, de sikerült elfogadtatnia egy hasonló tárgyú határozatot. Az Egyesült Államok ellenzi a javaslatot és visszavonására szólította fel az előterjesztőket. Washington álláspontja szerint a határozat alááshatja azt a konferenciát, amelyet egyiptomi kezdeményezés alapján, 2012-ben terveznek tető alá hozni egy tömegpusztító fegyverektől mentes közel-keleti övezetről.
Jukija Amano szeptember elején azzal a kéréssel fordult Izraelhez, hogy fontolja meg csatlakozását az NPT-hez, és helyezze minden atomlétesítményét a szervezet felügyelete alá.