A melegek élharcosa lett Clinton
Az amerikai külügyminiszter, Hillary Clinton egy diplomatáknak rendezett meghallgatáson, Genfben beszélt arról, hogy „a melegek jogai emberi jogok”, az USA pedig harcolni fog a melegek és leszbikusok jogait semmibe vevő, őket diszkrimináló országok magatartása ellen. Ehhez a diplomáciát és a külföldi segélyeket használnák fel, írja a BBC.
- Soha nem lehet bűntény az, hogy valaki meleg – mondta Clinton asszony az ENSZ genfi székhelyén, hozzátéve, hogy egy ország kulturális vagy vallási hagyományai nem jelenthetnek felmentést a diszkriminációra. - A homoszexuális emberek ide születtek és a világ minden társadalmának részét képezik. Melegnek lenni ugyanis nem valami nyugati találmány, hanem emberi valóság. - Az eset pikantériáját az adta meg, hogy hallgatóságában jó pár olyan képviselő ült, akiknek országában a homoszexualitás bűncselekménynek számít. Az AP tudósítója szerint sok nagykövet azonnal elhagyta a termet, amint a beszéd véget ért.
Az Obama kabinet emellett felszólította az amerikai kormányszerveket, hogy vegyék számításba a melegjogokat is, mikor támogatásokról és menekültügyi határozatokban döntenek. Hasonló rendelkezések szabályozzák már a nemek közötti egyenlőség és az etnikai erőszak területeit is.
A hivatalos bejelentés, melyet a Fehér Háztól idéztek „az első amerikai kormánystratégia, mely küzd a melegek és leszbikusok ellen elkövetett emberi jogi visszaélések ellen külföldön” része a 2012-es választásokra készülő Obama kampányának is. A memorandum egyébiránt nem ír azokról a válaszlépésekről, melyeket a melegjogokat megsértő országok ellen helyeznének kilátásba, de ösztönzi az amerikai ügynökségeket, hogy vegyék fel a kapcsolatot a nemzetközi diszkrimináció-ellenes szervezetekkel.
Az új intézkedések furcsa helyzetbe hozhatják Amerikát egyes szövetségeseivel szemben. Az USA-val szövetséges Szaud-Arábia például egyenesen tiltja a homoszexualitást, és semmibe veszi a melegjogokat. Afganisztán szintén tiltja a homoszexuális cselekedeteket, de maga az Egyesült Államok is változatos módon értelmezi a melegjogok tiszteletben tartását, egyes államaiban például 2003 óta szintén bűncselekménynek számít.