A melegek élharcosa lett Clinton

Az amerikai külügyminiszter egy genfi értekezleten jelentette be: országa harcolni fog a melegek és leszbikusok jogainak sárba tiprása ellen. Kár, hogy egyes amerikai államokban is bűncselekménynek számít melegnek lenni.

Az amerikai külügyminiszter, Hillary Clinton egy diplomatáknak rendezett meghallgatáson, Genfben beszélt arról, hogy „a melegek jogai emberi jogok”, az USA pedig harcolni fog a melegek és leszbikusok jogait semmibe vevő, őket diszkrimináló országok magatartása ellen. Ehhez a diplomáciát és a külföldi segélyeket használnák fel, írja a BBC

- Soha nem lehet bűntény az, hogy valaki meleg – mondta Clinton asszony az ENSZ genfi székhelyén, hozzátéve, hogy egy ország kulturális vagy vallási hagyományai nem jelenthetnek felmentést a diszkriminációra. - A homoszexuális emberek ide születtek és a világ minden társadalmának részét képezik. Melegnek lenni ugyanis nem valami nyugati találmány, hanem emberi valóság. - Az eset pikantériáját az adta meg, hogy hallgatóságában jó pár olyan képviselő ült, akiknek országában a homoszexualitás bűncselekménynek számít. Az AP tudósítója szerint sok nagykövet azonnal elhagyta a termet, amint a beszéd véget ért. 

Az Obama kabinet emellett felszólította az amerikai kormányszerveket, hogy vegyék számításba a melegjogokat is, mikor támogatásokról és menekültügyi határozatokban döntenek. Hasonló rendelkezések szabályozzák már a nemek közötti egyenlőség és az etnikai erőszak területeit is.

A hivatalos bejelentés, melyet a Fehér Háztól idéztek „az első amerikai kormánystratégia, mely küzd a melegek és leszbikusok ellen elkövetett emberi jogi visszaélések ellen külföldön” része a 2012-es választásokra készülő Obama kampányának is. A memorandum egyébiránt nem ír azokról a válaszlépésekről, melyeket a melegjogokat megsértő országok ellen helyeznének kilátásba, de ösztönzi az amerikai ügynökségeket, hogy vegyék fel a kapcsolatot a nemzetközi diszkrimináció-ellenes szervezetekkel.

Az új intézkedések furcsa helyzetbe hozhatják Amerikát egyes szövetségeseivel szemben. Az USA-val szövetséges Szaud-Arábia például egyenesen tiltja a homoszexualitást, és semmibe veszi a melegjogokat. Afganisztán szintén tiltja a homoszexuális cselekedeteket, de maga az Egyesült Államok is változatos módon értelmezi a melegjogok tiszteletben tartását, egyes államaiban például 2003 óta szintén bűncselekménynek számít.

Eileen Chamberlain Donahoe, az USA ENSZ Emberi Jogi Tanácsának nagykövete gratulál az amerikai külügyminiszternek, Hillary Clintonnak a melegek, elszbikusok és transzszexuálisok jogairól tartott beszéde után
U.S. Secretary of State Hillary Clinton is greeted by U.S. Ambassador to the United Nations Human Rights Council Eileen Chamberlain Donahoe (R) after speaking for the rights of lesbian, gay, bisexual, and transgender persons ahead of Human Rights Day in a speech entitled "Free and Equal in Dignity and Rights," at the United Nations in Geneva December 6, 2011. REUTERS/J. Scott Applewhite/Pool (SWITZERLAND - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.