A liberálisok a szocdemekkel és az RMDSZ-szel együtt kormányoznának

Románia következő kormánya „a fele-fele számtan” elvén alakul majd meg, azaz felét a Szociáldemokrata Párt (SZDP), a másik felét pedig a Nemzeti Liberális Párt (NLP) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) adja, így a Johannis-kabinetben az SZDP-nek nem lesz erőpozíciója, abszolút többsége- jelentette ki Crin Antonescu, az NLP elnöke.

A liberális politikus szerint ezt az is szavatolja, hogy a kormányfő, Klaus Werner Johannis nagyszebeni polgármester függetlenként vezeti majd a kabinetet.

A Traian Basescu hivatalban lévő államelnök újraválasztását támogató Demokrata-Liberális Párt (D-LP) szerdán és csütörtökön heves támadásba lendült az SZDP-NLP, illetve az NLP-RMDSZ összefogás ellen.

Basescu maga is egyre csak azt hajtogatta, hogy ezt a többséget a háttérből olyan oligarchák támogatják, akiknek egyetlen céljuk van: rátenni a kezüket mindazokra a javakra, amelyeket egyelőre nem privatizáltak Romániában, így az energetikai rendszerre és a Román Postára is. Az államfő közölte: nagyon sajnálja, hogy a népszavazáson nem tett fel egy harmadik kérdést is, a honatyák mentelmi jogának végleges eltörlésére vonatkozót.

Az RMDSZ-t magyar oldalról is bírálat érte. Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke kijelentette, hogy a szövetség semmibe vette az idei EP-választásokra kialakított „magyar összefogást”, és egyoldalúan, az EMNT, a Magyar Polgári Párt és a Székely Nemzeti Tanács konzultálása nélkül kötelezte el magát közvetlenül az NLP, ám közvetve az SZDP, tehát Mircea Geoana pártelnök második fordulós támogatása mellett.

Tőkés szerint a döntés előtt az RMDSZ-nek össze kellett volna hívnia az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórumot (EMEF), s a döntést annak keretében kellett volna meghoznia. Erre azért is szükség lett volna, mert a volt püspök szerint Kelemen Hunor „csúfosan leszerepelt” a mostani elnökválasztásokon.
Az EP-képviselő azt is sérelmezte, hogy az RMDSZ – a Geoana melletti kiállásával – szembement a magyar választók többségének „európai néppárti irányultságával”. Úgy vélte, a szövetséget semmi más nem érdekli, csak az, hogy ismét kormányra kerüljön.

Eközben a Központi Választási Iroda közölte a vasárnapi elnökválasztás első fordulójának végeredményét. Eszerint Traian Basescu (D-LP) 32,44, Mircea Geoana (SZDP) 31,15, Crin Antonescu (NLP) 20,02, C. V. Tudor (Nagy-Románia Párt - NRP) 5,56, Kelemen Hunor (RMDSZ) 3,83, Sorin Oprescu bukaresti főpolgármester (független jelölt) pedig 3,18 százalékot kapott.

Lapunk által megkérdezett romániai magyar szakemberek szerint, Kelemen Hunor nagyon jó eredményt ért el, főképpen, ha figyelembe vesszük, hogy Székelyföldön adott volt a Basescu-szimpátia, és idén júliusban, Tusnádfürdőn, Orbán Viktor Fidesz-elnök is Basescu újraválasztásának reményét közvetítette, továbbá pedig felajánlotta a román államfőnek, hogy kész kampányának rendezvényein személyesen is rész venni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.