A Külügyminisztérium nem kér további tájékoztatást Bolíviától

Nem kér további tájékoztatást a bolíviai hatóságoktól és a nem ír válaszlevelet a Külügyminisztérium az áprilisi kommandósakció ügyében - közölte Szelestey Lajos külügyi szóvivő hétfőn.

"Innentől kezdve ez nem diplomáciai, hanem bírósági ügy. De rajta tartja a szemét a tiszteletbeli konzul, a felkért EU-nagykövetek, és figyeljük azt, hogy (Tóásó Elődöt) mivel vádolják meg pontosan" - hangsúlyozta Szelestey Lajos. A szóvivő hozzátette: a Külügyminisztérium nem válaszol a bolíviai tájékoztatásra.

Bolívia hivatalos jegyzékben ismertette múlt szerdán a magyar kormánnyal Rózsa Flores Eduardo és társai ügyével kapcsolatos álláspontját. A jegyzékben a Külügyminisztérium tájékoztatása szerint azt írták, "a bolíviai vezetés az állambiztonsági szervek által Santa Cruz városában felszámolt nemzetközi terrorista csoportnak tulajdonítja a felelősséget az elmúlt időszakban az ország területén elkövetett merényletekért".

Mint írták, a fogva tartott Tóásó Előd konzuli védelme a Buenos Aires-i magyar nagykövetség, valamint a helyszínen tartózkodó magyar tiszteletbeli konzul révén megoldott, esetében "a magyar diplomácia fellépésének is köszönhetően a jogbiztonság szavatolt".

A magyar külügyi tárca nem tud további magyar érintettekről Bolíviában - mondta az MTI kérdésére Szelestey Lajos hétfőn.

Magyarosi Árpád holttestét vasárnap szállították Magyarországra, a férfit a tervek szerint Budapesten temetik majd el. Nyikos Attila, a család ügyvédje az MTI-nek vasárnap elmondta, hogy a fiatalember holttestét fel fogják boncolni, annak költségeit családja állja, miután az Országos Rendőr-főkapitányság elutasította a hatósági boncolást.

Az ügyvéd szerint az ORFK arra hivatkozott, hogy az elhunyt személy román állampolgár volt, az eset külföldön történt és nincs rá jogi lehetőség, hogy hatósági boncolást rendeljenek el, holott - mondta Nyikos Attila - Magyarosi Árpád bevándorolt Magyarországra, ezért az egészségügyi törvény alapján nem lehetne az állampolgárságára hivatkozni. Hozzátette: az elutasítás indoka volt az is, hogy a bolíviai rendőrök által lelőtt Magyarosi Árpád halála nem számít rendkívüli halálesetnek.

Azt is kimondták, hogy a halálesettel kapcsolatban a magyar rendőrségnek nincsen semmiféle joghatósága - ismertette a rendőrségi állásfoglalást az ügyvéd. Nyikos Attila szerint mindezeknek némileg ellentmond az, hogy április 16-át követően Magyarosi Árpád édesanyját saját lakásán két nyomozó kihallgatta és terepszemlét is tartottak, de azt nem tudni, kik és milyen parancsra tették és figyelmeztették-e az édesanyát arra, hogy nem köteles tanúvallomást tenni a fiával kapcsolatban.

Hozzátette ugyanakkor, a család továbbra is bízik abban, hogy a rendőrség felülvizsgálja álláspontját.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.