A külügyminiszter átrohant a világon
Ó, szívesen körülnéznék még Jeruzsálemben, de már nagyon menni akarnak – engedett el egy ironikus oldalvágást Hillary Clinton, mielőtt hétfőn repülőre szállt volna washingtoni Andrews légitámaszpont felé. Az amerikai diplomácia vezetője kimerítő úton van túl: tizenhárom nap alatt kilenc országba látogatott el, és összesen 43 ezer kilométert tett meg – ez utóbbi háromezerrel több a Föld kerületénél.
Clinton teljesítménye egyébként is imponáló: Amerika arcaként 2009-es hivatalba lépése óta 351 napot töltött úton, és potom 1 millió 350 ezer kilométert járt be földön-vízen-levegőben, amivel akkor is bekerülne a történelemkönyvekbe, ha mást nem csinált volna. Bár van elődje a külügyminiszterek között, aki nála is többet utazott, annyi országba – százkettőbe – senki nem látogatott el, mint ő. Hillary ebből a szempontból Madeleine Albrightnak, Bill Clinton exelnök külügyminiszterének a rekordját döntötte meg a múlt hónapban Finnországban, a századik „besöpört” ország pedig Lettország lett. A mostani, Franciaország–Afganisztán–Japán–Mongólia–Vietnam–Laosz–Kambodzsa–Egyiptom–Izrael körútra még stábja egyik sokat próbált tagja is azt mondta, „abszurd” volt.
Clintonnak sokat segít, hogy a repülőkön is gyermeki nyugalommal tud aludni, és nem nagyon szenvedi meg a gyors időzóna-átlépéseket sem. De hogy a hajtás mégis mekkora és megvan az ára, azt ékesszólóan jelzi a köhögőgörcs, amely egy hanoi beszéde után fogta el az amerikai külügyminisztert, de a kis kabuli udvariatlanság is, amikor Clinton ugyan áradozott egy sort, mennyire szívesen maradna egy egész napot a madárcsicsergéstől visszhangzó elnöki palotában, majd se szó, se beszéd faképnél hagyta Hamid Karzai államfőt, aki közös sajtótájékoztatójuk után még válaszolni akart pár újságírói kérdésre.
Clinton mostanában egyébként úton-útfélen mondja, hogy akkor sem marad tisztségében, ha Barack Obama elnököt novemberben újraválasztják a republikánus Mitt Romneyval szemben. Bár ez önmagában nem meglepő – a hetvenes évek óta csak egy olyan amerikai külügyminiszter akadt, aki négy évnél többet volt hivatalban –, a politikai visszavonulásról szőtt tervek még könnyedén meghiúsulhatnak. Főleg amiatt, hogy Clinton népszerűsége soha nem látott magasságokban tündököl, és hívei szeretnék, ha a jelenlegi külügyminiszter nemcsak a kilométereket lovagolná meg, hanem az emberek rokonszenvét is. Ha másért nem, akkor azért, mert Obama novemberi szereplésétől függetlenül a demokratáknak 2016-ban szükségük van egy elismert elnökjelöltre – aki ha győz, 69 évesen nem mellesleg az első női elnök lenne az Egyesült Államok történetében.