A korrupció árnyéka Basescu kormányán
Iacob-Ridzit sikkasztással és hivatali visszaéléssel gyanúsítják. A tárcavezető a május 2-án rendezett ifjúsági napi bukaresti és tengerparti koncertekre hatalmas összegekért fogadott fel könnyűzene együtteseket. Utóbb kiderült, hogy a zenészek csak töredékét kapták meg az elszámolt összegeknek, s hogy a színpadok bérlését is túlszámlázták. Mi több, a sportminiszter törvényellenesen, kampányérdekből fizetett ki hatalmas reklámpénzeket magántelevízióknak. Az általa elköltött eddig feltárt összeg 630 ezer euróra rúg, miközben az államkassza üres, és a kormány folyamatosan megtakarításokra szólítja fel a különböző állami finaszírozású intézményeket.
Az ügy kivizsgálására parlamenti bizottság alakult, amely hosszas viták után csütörtök este véglegesítette jelentését. Ebben a testület kéri a nyomozás megkezdését a miniszter ellen, sikkasztás és hivatali visszaélés vádjával. A jelentés azt is szorgalmazza, hogy a Pénzügyőrség, az Állami Számvevőszék és az Országos Versenytanács indítson vizsgálatot az ügy részleteinek feltárása végett. A bizottsági jelentést pénteken átadták a román képviselőház állandó irodájának.
Emil Boc kormányfő a hírre reagálva kijelentette: ha a parlament hivatalosan kezdeményezi a bűnügyi eljárást minisztere ellen - és erre az alkotmány zserint joga van -, azonnal meneszteni fogja Monica Iacob-Ridzit.
Mircea Geoana, a bukaresti nagykoalíció másik erőjének, a Szociáldemokrata Pártnak az elnöke úgy vélekedett, hogy a Ridzi-ügy az egész román politikai osztályra rossz fényt vet.
Crin Antonescu, a Nemzeti Liberális Párt elnöke ennél egyértelműbben fogalmazott. Szerinte Traian Basescu hallgatása ebben a botrányban azt sugallja, hogy az államfő maga patronálja a korrupciót. "Traian Basescura nézve a Ridzi-ügy tünetszerű. Traian Basescu azzal kapta meg a románok szavazatát, hogy az elaljasult rendszert megtörje. Csakhogy időközben ő maga vált az elaljasult rendszer patrónusává (...), és ma ő maga patronálja a demokrata-liberális bűnbandát, illetve az e párt és az elnök személye köré összegyűlt érdekcsoportokat és klientúrákat" - mondta Antonescu.
A Demokrata-Liberális Párt (D-LP) politikusai sem tagadták a parlamenti bizottság által megállapítottakat, de a jelentést nem szavazták meg. Azt szerették volna, ha a testület további vizsgálatokat folytat Ridzi ügyében.
Alexandru Mocanu D-LP-s szenátor szerint Ridzinek az ügy kirobbanásakor be kellett volna nyújtania lemondását. "Ha lemondott volna, munka nélkül hagyta volna a lármázókat, jóval azelőtt, hogy parlamenti bizottságot javasoltak, és elkerülte volna a D-LP és Traian Basescu beráncigálását egy olyan botrányba, amely végkimenetelétől függetlenül nyomokat hagy majd maga után" - jelentette ki Mocanu.
A román kormány másik sztárminiszterét és Basescu másik kedvencét, Elena Udreát, a turisztikai tárca irányítóját szintén nagy összegű reklámpénzek elköltésével vádolják.
Elemzők szerint a Basescu pártjához köthető korrupciós ügyek fordulópontot jelenthetnek az őszi államelnök-választások szempontjából. A korrupciógyanús miniszterek ellen ugyanis olyan társadalmi tekintélyes szervezetek is emeltek szót, mint a Polgári Szövetség vagy pedig a Társadalmi Dialógus Csoport, amelyek korábban feltételek nélkül támogatták Baseescut és csapatát.
A botrány kirobbanásakor a D-LP vezetői még azt hangoztatták: az igazságügyi szervek be fogják bizonyítani, hogy a vádak alaptalanok. Ezt ma már senki nem állítja. Bukarestben azonban egyesek továbbra is azt feltételezik, hogy a Ridzi és az Udrea által elköltött jelentős összegekből tulajdonképpen az államfő lányának, Elena Basescunak az EP-választási kampányát finanszírozták. Ami, ha igaz, Traian Basescunak rendkívül sokba kerülhet a novemberben esedékes államelnök-választásokon.