A királynő hirdetett harcot a bevándorlás ellen

II. Erzsébet brit uralkodó a hatvanadik alkalommal nyitotta meg a westminsteri parlament új ülésszakát. A jogalkotási programból a leginkább mindenkit a bevándorlás érdekelt: korlátozzák az újonnan érkezettek hozzáférését az egészségügyi ellátáshoz, bizonytalan státuszú külföldi pedig jogosítványt sem szerezhet.

Hatvanadik alkalommal nyitotta meg a westminsteri parlament új ülésszakát II. Erzsébet. A brit uralkodó a Cameron-kormány következő egy évben előterjesztésre kerülő törvényjavaslatait ismertette, trónbeszéde mindössze 7 perc 38 másodpercig tartott. A bemutatott tizenkét törvényjavaslat közül a politikai megfigyelőket és a sajtót leginkább a bevándorlás korlátozását célzó elképzelések érdekelték, már csak az EU- és bevándorlás-ellenes UKIP párt aggasztóan jó szereplése miatt is a múlt heti részleges helyhatósági választásokon. David Cameron konzervatív-liberális kormánya – nyilvánvalóan hogy kifogja a szelet a UKIP vitorlájából – szigorú intézkedésekre készül: korlátoznák az újonnan érkezettek hozzájutását az ingyenes egészségügyi ellátáshoz, lecsapnak az illegális bevándorlókat foglalkoztató vállalkozásokra és a nekik lakást biztosító ingatlantulajdonosokra, és a kormány meg akarja könnyíteni az Egyesült Királyságban törvénytelenül munkát vállalók, illetve bűncselekményt elkövetők kiutasítását – még akkor is, ha ez esetleg sérti is a családi élettel kapcsolatos jogokat. A cél azok megnyerése, akik hozzájárulnak az ország javához, és azok elrettentése, akik erre nem felelnek meg – ismertette a törvényt II. Erzsébet.

A szigetország figyelmét a bevándorlás mellett a látványos középkori külsőségeket és demokratikus hagyományokat egyaránt felidéző, enyhén anakronisztikus ceremónia is lebilincselhette. Az ünnepélyes alkalomra II. Erzsébet a kedvenc ír hintóján érkezett, trónbeszéde alatt a Towerból szigorú biztonsági körülmények között áthozott koronáját viselte. Miután a „Black Rod”, a felsőház ceremóniamestere „beparancsolta” az alsóház tagjait a vörös palástjukat viselő lordok házába, a királynő ismertette a kormányprogramot. Bár ebből most sokan a bevándorlást emelték ki, a program főleg a brit gazdaság és a versenyképesség erősítéséről, illetve a költségvetési deficit csökkentéséről szól.

1996 óta először vett részt a parlamenti évad megnyitóján Károly herceg. A trónörökös bevonása a „monarchia evolúciója” néven emlegetett folyamat része. Egy nappal korábban jelentette be a Buckingham-palota, hogy II. Erzsébet negyven éve először nem lesz jelen a szívügyének tekintett Nemzetközösség kormányfőinek csúcsértekezletén, melyre Srí Lankán kerül sor. Ahogy a Daily Mail fogalmazott, Erzsébet és Károly a jövőben „munkamegosztásos alapon” működik majd, a 87 éves, nemrégiben bélhuruttal kórházi kezelésre szorult uralkodó egyre több kül- és belföldi hivatali kötelezettséget hárít majd át elsőszülött fiára.

II. Erzsébet és Fülöp herceg a trónbeszéd után. Középkori külsőségek, demokratikus hagyományok
Britain's Queen Elizabeth (L) and Prince Philip (R) leave after the State Opening of Parliament, at the Palace of Westminster in London May 8, 2013. REUTERS/Kirsty Wigglesworth/Pool (BRITAIN - Tags: ENTERTAINMENT POLITICS SOCIETY ROYALS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.