A fegyverletételre emlékeztek Japánban
A vasárnapi rendezvényen mintegy hatezren vettek részt, és ott volt az uralkodó, Akihito és Micsikó császárné, valamint a parlamenti képviselők. A miniszterelnök hangoztatta, hogy a 65 évvel ezelőtti háború sok szenvedést okozott a világ népeinek, így Ázsiában is. Fejet kell hajtani előttük, és mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ne ismétlődjön meg a tragédia, továbbá minden erőfeszítést meg kell tenni a béke megerősítése érdekében - fejtette ki. Akihito császár beszédében arra szólította fel Japán lakosságát, hogy emlékezzen a háború tanulságára.
Megfigyelők kiemelték, hogy a japán miniszterelnök, valamint kabinetjének tagjai idén nem látogattak el a japán háborús áldozatoknak emléket állító Jaszukuni-szentélybe, ahol háborús bűnösök is nyugszanak. A sintoista szentélyre a környező országok úgy tekintenek, mint Japán militarista múltjának jelképére.
A japán sajtó beszámolt arról, hogy a szentélyt vasárnap felkereste Tanigaki Szadakazu, az ellenzéki Liberális Demokrata Párt (LDP) vezetője és Abe Sindzo volt kormányfő, valamint 40 parlamenti képviselő. A II. világháború befejezése óta ez az első alkalom, hogy a japán kormány egyetlen tagja sem látogatott el az emlékhelyre.
A jelenlegi császár apja, Hirohito császár 1945. augusztus 15-én a rádióban jelentette be: Japán leteszi a fegyvert a szövetségesek előtt. Egyben elismerte, hogy az ország nem képes folytatni a háborút, és kénytelen elfogadni a potsdami egyezményben megszabott feltétlen kapitulációt. Japánban augusztus 15-ét tekintik a II. világháború befejezése napjának, bár a kapitulációról szóló hivatalos fegyverszüneti okmányokat szeptember 2-án írták alá az amerikai Missouri hadihajó fedélzetén.